Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy Londra'da dükkan açtı

Yarattığı eserlerle dünyaya damga vuran çağımızın en önemli sokak sanatçısı Banksy Londra'nın Croydon ilçesinde bir dükkan açtı. Bu dükkanı ilginç kılan özelliğiyse içine girilemeyen bir dükkan olması. Peki Banksy neden böyle bir dükkan açtı? İşte haberin detayları...

02 Ekim 2019, Çarşamba 12:32 Son Güncelleme:
A A

Banksy açtığı dükkana Gross Domestic Product (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) adını verdi. Sanatçı, satışlardan gelecek paranın Akdeniz'de göçmenleri kurtarmak için bir gemi almak izin harcanacağını söyledi. Ancak dükkanın açılmasının arkasında yatan bir ilginç durum daha var.

Banksy bu dükkanı ve dükkanın internet sitesini "bir kartpostal şirketinin adını kullanarak ürün satmasını engellemek için açmak zorunda kaldığını" söyledi. Meğer sanatçı bu yaptığıyla ticari markasının haklarını yasal olarak koruyabileceği yönünde uzman hukuk görüşü almış.

Dükkanın en ilginç özelliğiyse içine girilemeyecek olması. Peki bu ne demek? Dükkanı görmek isteyenler içine girip gezmek yerine camekandan bakarak içerideki eserleri inceleyebilecek. Bunu iki hafta boyunca yapmak mümkünken içerideki eserler internet sitesinden satılmaya devam edilecek.  

Banksy'nin satışa çıkardığı ürünler arasında göçmenlerin kullandığı ve Akdeniz sahillerine vuran can yeleklerinden yapılan paspaslar da var. Bu paspaslar Yunanistan'daki göçmen kamplarında tutulan kadınlar tarafından elle dikilmiş.


Burada gözetilense satışlardan elde edilecek gelirlerin Akdeniz'de göçmenleri kurtarmak için bir gemi almaya harcanması.

Herkesi şaşırtansa telif hakları konusunda tutumu bilinen Banksy'nin neden böyle bir yola başvurduğu. Banksy telif konusunda hala aynı şeyleri düşündüğünü, eserlerinin insanlar tarafından paylaşılmaya devam edilmesini istiyor.

Ancak Banksy bu telif durumunun, eserlerinin akademik çalışmalar, aktivist eylemler, öğrenciler, sistem karşıtları, hor görülenler, zor durumda kalanlar, dünya için iyi şeyler yapmak isteyenlerin elinde olmasını istediği için serbest olduğunu, bir ticari firmanın eserlerini ticari olarak kullanmasını istemediği için bu yolu seçtiğini de ekliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...