Dünyaca ünlü uzmandan temizlik tüyoları

Temizliğin kraliçesi olarak tanınan dünyaca ünlü İngiliz yazar ve televizyon programcısı Lynsey Crombie hayatınızı kolaylaştıracak temizlik tüyoları veriyor...

Son Güncelleme:
A A

Lynsey Crombie hayatında yaşadığı zorlukları atlatırken rahatlamak için temizlik yapmaya başlamış bir İngiliz. Kendini temizliğe adeta adayan Lynsey bu alışkanlığını öyle ilerletmiş ki en sonun da bu konuda bir kitap yazmış ve şimdilerde bir televizyon programı bile var. İşte Lynsey'in doğal malzemeler kullanarak uyguladığı yöntemlerden bazıları. Bu tüyolar sizin de çok işinize yarayacak...

Çocukların oyuncakları, özellikle küçük parçalardan oluşan legolar sürekli tozlanıyorlar. Bu tozlardan kurtulmak için eski bir makyaj fırçanızı feda edip oyuncaların arasına giren toz zerreciklerini temizlemek için kullanabilirsiniz.

Mutfak tezgahlarını, özellikle de çelik yüzeyleri temizlemek için yarım limon ve biraz karbonat yeterli. Mutfağınız böylece tertemiz olacak.

Yemek yaparken sıkça kirlenen ve yıkayarak temizlemeye çalıştığımız ocak gözlerini pratik bir şekilde pırıl pırıl yapmak için kilitli bir plastik poşet, biraz karbonat ve beyaz sirke yeterli. Ocak gözlerini bu karışımda beklettikten sonra durulamanız yeterli olacak.

Biten rimellerinizi atmayın. Yıkayıp temizlediğiniz rimel fırçaları klavye, priz gibi temizlenmesi zor yerlere girerek işinizi çok kolaylaştıracak.

Banyonun her zaman güzel koksun istiyorsanız yenisini taktığınız her tuvalet kağıdı rulosuna birkaç damla sevdiğiniz bir esansiyel yağ damlatın, farkı göreceksiniz.

Özellikle spor ayakkabılarımız ayağımızda uzun süre kaldığında kokar. Bu kokulardan kurtulmak için kuru çay poşetlerini ayakkabınızın içinde bir gece bekletin ve nemi çekmelerini sağlayın. Ayakkabınızdaki kokulardan kurtulmuş olacaksınız.

Ocaklarınızı silip temizledikten sonra mat ve lekeli bir görüntüyle baş başa mı kalıyorsunuz? Çözümü kolay: Temiz ocağınızı mikrofiber bez ve birkaç damla bebek yağıyla silin. Pırıl pırıl olacak.

Mutfak dolaplarınızı sildiniz, temiz de oldular ama parlamıyorlar mı? O zaman bir kez de temizledikten sonra cam silme sıvısıyla silmeyi deneyin.

Çamaşırlarınızı ütülemeden kurutmak istiyorsanız ve kurutma makinesi yüzünden yıpranmalarından bıktıysanız fotoğraftaki gibi, açık bir camın önüne böylece asın. Üstelik odalarınız mis gibi deterjan kokacak.

Blender'ları artık meyve suyu, smoothie gibi içecekler yapmak için sürekli kullanıyoruz ancak temizlerken zorlanıyoruz. Oysa kirli blender'ın içine biraz su, biraz da deterjan koyup birkaç saniye çalıştırıp sonra durularsanız pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Evde küçük çocuklarınız var ve her yeri boyuyorlar mı? Onlara hiç kızmayın, bırakın yaratıcılıklarını ortaya çıkarsınlar. Siz de daha sonra uygun bir bez ve bebe yağı ile silip temizliği rahatça yapın.

Ayakkabıların beyaz lastik kısımları çok sık kirlenir ve hoş olmayan bir görüntüye sebep olur. Bundan kurtulmak için ayakkabılarınızı sık sık yıkamak istemiyorsanız lekeli yerleri asetonla temizlemeyi deneyin.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Eski CD'lerle yapabileceğiniz harika eşyalar