Dünyada eşi benzeri yok!

Dünyada eşi benzeri yok!

Amasya'da sergilenen 1910 model buharlı lokomotifin dünyada eşi benzeri yok

06 Ağustos 2015, Perşembe 10:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Lokomotifin sergilendiği Eski Çeltek Kömür İşletmesi’nin Müdürü Rıza Arabacı, Almanya yapımı buharlı lokomotifin II. Dünya Savaşı sırasında cephane taşınmasında kullanıldığını bildiklerini söyledi. İşletme bahçesinde sergilenen üç lokomotiften 105 yıllık olanın müzecilerin dikkatini çektiğini belirten Rıza Arabacı, “İşletme olarak araştırdık. Böyle bir lokomotif Avrupa’da, dünyada yok” dedi.

BİRİ GÜNEY AMERİKA'DA BİRİ TÜRKİYE'DE

Lokomotifin özelliklerini anlatan Arabacı “İşletmemize gelmesi II. Dünya Savaşı’ndan sonra. Cephede mermi götürmüş, cephane götürmüş. Devlet Demir Yolları’ndan gelmiş bize. 1970’li yıllara kadar ocaklardan kömür nakli yapıyormuş bu lokomotif. Bu lokomotif iki tekerli, iki mazılı dediğimiz dünyada iki tane örneği vardı müzecilerin tabiriyle. Bir tanesi Güney Amerika’daydı. Onun akıbetini bilmiyorlar. Sadece bizimkinin kaldığını söylüyorlar. Dünyada iki mazılı, bu ebatta, bu ufaklıkta tek lokomotif olarak bulunmakta” diye konuştu.

Ellerindeki 1985 model buharlı lokomotif ile diğer dizel lokomotifin benzerlerinin değişik müzelerde olduğunu, 1910 model lokomotif için ise yurt içi ve yurt dışından teklifler geldiğini ifade eden Arabacı “Yaklaşık 200 bin dolar, 300 bin dolar fiyat teklif eden müzeler de oldu, ‘Yerine biz iş makinesi verelim’ diyen müzeler de oldu ancak biz Maden Müzesi'nde sergilemek üzere elimizde tutuyoruz. Yıllık bakımlarını yapıyoruz. Maden Müzesi açıldığına inşallah sergileyeceğiz” şeklinde konuştu.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kafaları karıştıralım: Tüm zamanların en iyi 10 zamanda yolculuk filmleri