Dünyadaki ölümlerin yarıya yakını beslenme hatalarından kaynaklanıyor

Gıda Aydınlatma Platformu'nun yaptığı araştırmaya göre, dünyadaki ölümlerin yarıya yakını beslenme hatalarından kaynaklanıyor. Uzmanlara göre basit davranış değişiklikleriyle bu hataların önüne geçmek mümkün. Günde 5 porsiyon meyve veya sebze tüketimi sağlığı olumlu yönde etkiliyor. Yüzde yüz meyve suları ise meyve ihtiyacını karşılamanın en basit ve etkili yolu.

03 Mayıs 2020, Pazar 14:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyadaki ölümlerin yarıya yakını beslenme hatalarından kaynaklanıyor. Gıda Aydınlatma Platformu (GAP), 195 ülkenin beslenme alışkanlıklarının incelendiği bir araştırmadan yola çıkarak, bu hataların önüne geçmenin basit davranış değişiklileri ile mümkün olabileceğini belirtti.

İHA'da yer alan haberde platformdan yapılan yazılı açıklamada, özellikle izolasyon günlerinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için antioksidanlardan zengin gıdaların ve içeceklerin tüketimine özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizildi.

En az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmeli

En az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmeli

Açıklamaya göre, meyve sebze tüketiminin; sağlıklı yaşamla birlikte yeterli ve dengeli beslenmenin önemi tartışma götürmez bir gerçek. Bu nedenle tüm bilimsel kaynaklar, beslenme uzmanları ve sağlık çalışanları günde en az 5 porsiyon (toplam 400 gram) sebze ve meyve tüketilmesini öneriyor. Ancak Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2017 sonuçları da ülkemizde bireylerin yalnızca yarısının her gün meyve ve/veya sebze tükettiğini bildiriyor.

GAP'ın açıklamasında, COVID-19 nedeniyle izolasyon günlerinde ev koşullarında meyvenin uzun süre muhafazasının zorlaştığına dikkat çekilerek, tüketicilerin, rahatlıkla ve güvenle yüzde 100 meyve sularını tercih edebilecekleri söylendi.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

Ne yazık ki, yüzde 100 meyve sularının ilave şeker içerdiği gibi yanlış bir algıya sahibiz. Oysa ki marketlerde rahatlıkla bulabileceğimiz yüzde 100 meyve suları meyveye eşdeğer besin öğeleri ile hem ekonomik hem de hijyenik bir seçenek. 7’den 70'e toplumun tüm bireyleri yüzde 100 meyve suyunu kişisel ihtiyacı kadar tüketerek hem sağlıklarını koruyabilir hem de bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Meyve suyunun faydaları

Meyve suyunun faydaları

  • Açıklamaya göre, bilimsel çalışmalar meyve suyunun hastalıkların önlenmesi için hayati önem taşıyan besin öğelerini içerdiğini göstermektedir. Bunların başında da C vitamini, karotenoidler ve polifenoller gibi besin bileşenleri geliyor.
  • O nedenle yüzde 100 meyve suları günlük vitamin mineral ihtiyacınızı karşılamanız için en iyi alternatiftir. Yüzde 100 meyve suyu ilave şeker içermez.
  • O nedenle miktarını abartmamak koşulu ile şişmanlatıcı bir etkiye sahip değildir. Tıpkı meyveler gibi rahatlıkla tüketilebilir.
  • Bilimsel kanıtlar, yüzde 100 meyve suyunun vücutta antioksidan seviyelerini iyileştirdiğini gösteriyor.
  • Örneğin, 3 hafta boyunca günde 3 kez portakal suyu tüketilmesi kanda, C vitamini, folat, karotenoid ve flavanon seviyelerini ciddi düzeyde artırıyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mide rahatsızlıkları Ramazan'da artıyor