Dünyanın 50 kişilik en küçük ülkesi

Pasifiklerin ortasında, medeniyetten uzak bir ada Pitcairn Adaları. Bu adada yaşayan yerel halk ise Pitkernler. Adada ortalama 50 kişi yaşıyor. Üstelik 14 güne kadar da vize istemiyor. İşte Gezimanya'nın derlediği bilgilerle bir zamanların uğrak limanlarından biri olan Pitcairn Adaları...

18 Haziran 2018, Pazartesi 15:29
A A

Pitcairn Adaları. Nüfus 47. Başkenti Adamstown.

Aslında ülke sadece başkentinden ibaret. Ve bu ülkede sadece 6 aile yaşıyor.

Güney Pasifiğin orta yerindeki, dünyanın en ücra köşesindeki bu adanın inanılmaz bir hikayesi var.

1790 yılında İngiliz donanmasına ait Bounty adlı gemide bir isyan çıkar. Denizciler gemiyi ele geçirir. İsyan başarıya ulaşmıştır ama artık dönecek bir ev yoktur. İdamdan kaçmak için haritada bile görünmeyen bu adaya çıkan denizciler oraya vardıklarında ülkelerine bir daha dönememek için gemilerini yakarlar. Adaya çıkan denizci sayısı sekizdir.

Adaya yerleşmeden yanlarına Tahitili 12 kadın ve köle olarak 8 erkek almış olan ve bu ıssız adada kendilerine yeni bir hayat kurmuşlardır.

Denizcilerin başını Fletcher Christian çeker. Adada doğan ilk bebek de onun oğludur, Thursday October Christian. İsmini doğduğu gün ve aydan alan Thursday October 41 yaşına geldiğinde yanına aldığı 10 kadar adalıyla beraber Tahiti'ye yerleşmeyi denemişlerdir.

Sebep adadaki kaynakların kıtlığıdır. Ancak bu başarısız bir deneme olarak tarihe geçmiş, bölgedeki bir salgından etkilenen adalılar oraya vardıktan kısa bir süre sonra hayatlarını kaybetmişlerdir.

Vatikan'dan bile az nüfusu olan Pitcairn adaları esasen 4 adadan oluşuyor; Pitcairn, Henderson, Ducie, Oeno. Ancak Pitcairn dışındaki 3 adada yaşam yok.

Sakin, bir hayatın yaşandığı düşünülebilecek bu ada 2004 yılında cinsel taciz davalarıyla adından bir hayli söz ettirdi. 1996 yılında adaya giden bir görevlinin ortaya çıkarmasıyla adada bulunan yetişkin erkekler 16 yaşının altındaki kızlara taciz ve tecavüz suçuyla yargılandı. 8 yıl süren davanın ardından 6 erkek hüküm giydi.

Daha önce bir mahkemeye ihtiyaç duymayan adalılar Yeni Zelanda'da yargılanıyordu.

Dava sürecinde ada halkıyla yapılan görüşmelerde ortaya şaşırtıcı görüşler çıktı. Aralarında yetişkin kadınların da bulunduğu ada sakinleri erkeklerinin yanında yer alıyorlar ve bir kızın ergenliğe ulaştığı ortalama yaş olarak kabul edilen 12 yaşından itibaren cinselliği yaşamaya hazır olduğunu ve kendisine bu şekilde yanaşan erkekleri normal karşılaması gerektiğini dile getiriyorlardı.

47 kilometre kare yüzölçümüne sahip volkanik adada Pitkernce konuşuluyor. Bu dil İngilizcenin farklı bir lehçesi olarak yer alıyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.