Dünyanın en büyük 10 müzik festivali

Dünyanın en büyük müzik festivalleri hangileri? Bu sene Covid-19 pandemisi nedeniyle pek çok müzik festivali iptal edildi. Ancak yeni normalleşme süreciyle birlikte aslında o çok eğlendiğimiz günlere çok da uzak olmadığımızı yeniden anlamaya başladık. Müzik festivalleri yıl boyu motive kalmamızı ve planlar yapmamızı sağlıyor. Dünyaca ünlü festivallere katılmak, daha fazla seyahat etmemizi de sağlıyor. İşte Dünyanın en büyük 10 müzik festivali!

12 Ağustos 2020, Çarşamba 16:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tomorrowland

Tomorrowland

Dünyanın en büyük elektronik müzik festivalleri arasında önemli bir yerde bulunan Tomorrowland, aslında dünyadaki en büyük festivallerden de bir tanesi. 2005 yılından beri Belçika'nın Boom bölgesinde düzenlenen Tomorrowland Festivali, tüm dünya tarafından oldukça büyük bir önem kazanmış bir organizasyon. Festivalin gerçekleştiği tarihlerde hava sıcaklığı yaklaşık 22 derece civarında oluyor.

Burning Man

Burning Man

Dünyanın en büyük müzik festivalleri arasında gösterilen bir diğer festival ise Burning Man. 1986 yılında San Francisco'daki Bakers Beach'de ilk kez gerçekleşen festival, 1990 yılından beri Nevada'daki Black Rock Desert'te yapılmaya devam ediyor. Oldukça ilginç ritüellere sahip olan Burning Man festivali, eşsiz bir ruha sahip. Bilet fiyatları kapsadığı aktivitelere göre yaklaşık 900 dolar civarında. Ancak bir sene öncesinden satın alırsanız yaklaşık yarı fiyatına bilete sahip olabilirsiniz. Festivalin düzenleneceği tarihlerde şehirde ortalama hava sıcaklığı 35 derece civarında seyrediyor.

Coachella

Coachella

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleştirilen festival, katılan herkese müzik eşliğinde doyumsuz anlar yaşatıyor. Nisan ayının ikinci haftasında kutlanılan Coachella festivaline her yıl Zedd, Ice Cube, Ellie Goulding ve G-Eazy gibi pek çok farklı sanatçı katılıyor. Festivalin en önemli özelliklerinden bir tanesi de katılımcıların burada yer alan kamplarda konaklayabiliyor olmasında saklı. Gelen konuklarına iki hafta boyunca konaklayabilme avantajı sunan bu aktivite ile müziğin ritmine kapılabilir ve sevdiklerinizle birlikte unutamayacağınız bir gün yaşayabilirsiniz.


Mawazine

Mawazine

Fas'ın başkenti Rabat'taki Mawazine Festivali'ne her yıl 2 milyondan fazla insan katılıyor. 9 gün süren festival kendisini Arap, Afrikalı ve uluslararası müziğin en iyi isimlerini bir araya getiren festival olarak tanımlıyor. 2001'de Fas Kralı'nın girişimiyle başlayan festivalde performansların çoğu ücretsiz. İngiltere merkezli araştırma şirketi CGA'ya göre, festivali 2016 yılında günde 277 bin kişi takip etti.


Summerfest

Summerfest

ABD'nin Wisconsin eyaletindeki Summerfest 1968 yılında yapılmaya başlandı ve 1999'da Guinness Rekorler Kitabı tarafından dünyanın en büyük müzik festivali seçildi. Birkaç gün süren festivale bu yıl yaklaşık 850 bin kişi katıldı. Festivalde Arcade Fire ve J. Cole gibi dünyaca ünlü grup ve sanatçılar sahne aldı.

Exit festival

Exit festival

Sırbistan'ın Novi Sad kentinde eski bir kalede düzenlenen festivale geçen yıl 60'a yakın ülkeden 200 binin üzerinde insan katıldı. Özellikle İngilizler, Almanlar, Hollandalı ve Belçikalılar arasında popüler olan festivale Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinden de birçok müziksever gidiyor.

Seyircilerin;

  • Yüzde 23'ü komşu ülkelerden
  • Yüzde 21'i diğer Avrupa ülkelerinden
  • Yüzde 6'sı Avrupa dışından
  • Yüzde 50'si Sırbistan'dan katılıyor.

Glastonbury

Glastonbury

İngiltere'nin güneybatısında, yaklaşık 3,6 kilometrekarelik alanda yapılan Glastonbury Festivali kendisini "dünyanın yeşil alanda yapılan en büyük müzik ve performans sanatları festivali" olarak tanıtıyor. Festivalin ilk yapıldığı 1970 yılı sayılar açısından hayal kırıklığı yaratmıştı. O yıl festivale sadece 1,500 kişi katılmıştı ve biletlerin bugünkü değeri yaklaşık 15 sterlindi. 2019'da ise Glastonbury'nin haftasonu biletleri 230 sterline satıldı. Festivale her gün ortalama 200 bin kişi katıldı.


Woodstock Poland (Pol'and'Rock)

Woodstock Poland (Pol'and'Rock)

Polonya'nın batısındaki festival, 20 yıla yakın bir süre ABD'deki efsanevi Woodstock Festivali'nin ismini taşıdı. Ama festivalin ismi sonra Pol'and'Rock olarak değiştirildi. 3 gün süren festivalde konserler ve kültürel gösteriler ücretsiz. Organizatörler, polisin verdiği sayılara göre en popüler gösterilerin yaklaşık 200 bin kişi tarafından izlendiğini söylüyor.


 Rock in Rio

Rock in Rio

Brezilya'nın Rio kentinde 1985 yılında doğmuş olan bir haftalık festivale yaklaşık 700 bin kişi katılıyor. Festival komitesi, festival başlandığından bu yana elde edilen gelirle Amazonlarda 73 milyon ağaç dikildiğini ve 200 binden fazla kişiye iş sağladıklarını söylüyor. Queen'in sahne aldığı ilk festivale 1 milyondan fazla insan katılmıştı.

 Benicassim Festivali

Benicassim Festivali

İspanya’nın Valencia bölgesinde kutlanılan Benicassim Festivali, biralar eşliğinde eğlenceye doymak isteyenlerin ortamı oluyor. Özellikle gençlerin akın ettiği bu renkli ortamda bulunmak herkese ayrı bir keyif katıyor. Muse, The Strokes, Kendrick Lamar, The Chemical Brothers gibi isimlerin yer aldığı festivalde önce denize girerek eğlenebilir, güneşlendikten sonra da kendinizi festivalin ruhuna kaptırabilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gelmiş geçmiş en iyi 10 korku dizisi