Dünyanın en büyük yardımlaşma ağı zekat ve sadaka

Zekat ve sadaka; müminlerin, Yüce Allah’ın sevgisini, mal ve servet sevgisinden daha üstün tuttuklarının bir ifadesidir. Çünkü sadaka ve zekat veren kimse, verdiği şahıslardan hiçbir karşılık beklememektedir. Ramazan ayında belki çok az bir meblağ olarak görünse de tüm inananlar tarafından fakirlere dağıtıldığından dolayı fıtır sadakası çok büyük bir yardımın adıdır.

04 Mayıs 2020, Pazartesi 11:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İslam’ın beş temel esasından biri olan zekat, dinen zengin sayılan kimselere farzdır. Bakara suresinin 43. ayetinde “Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin...” buyuran Yüce Allah, Müminun suresinde, kurtuluşa eren müminlerin niteliklerini sayarken onların zekat veren kimseler olduklarını (ayet, 1-4) müjdelemektedir.

Fakirlerin hakkı

Zenginin kazancında fakirlerin hakkı vardır. Nitekim Yüce Allah “Zenginlerin mallarında, (yardım) isteyen ve (utandığından dolayı isteyemeyip) mahrum olanlar için bir hak vardır (Zariyet, 19) " buyurmaktadır. Bu itibarla zekat vermemek, fakirin hakkını yemektir. Fakir insanın hakkını yemek ise kıyamet günü Yüce Allah’ın huzurunda büyük bir vebali gerektirir. Peygamberimiz zekatı verilmeyen malın kıyamet gününde zehirli bir yılan misali mal sahibinin boynuna dolanacağını bildirmektedir. Zekat, toplumun sosyal güvenlik şemsiyesidir, cimrilik hastalığını tedavi eder, cömertlik duygularını geliştirir. Mülkiyeti emniyet altına alır, gelir dağılımındaki dengesizliğin giderilmesine katkıda bulunur. Zekatın, fitrenin, sadakanın ve diğer yardımların fakirlere, onları incitmeyecek şekilde verilmesi çok önemlidir. Gösteriş maksadıyla fakirin onurunu zedeleyecek tarzda yapılan yardımlardan sevap elde etmek beklenmemelidir.

Gönülleri alın

Gönülleri alın

İçinde bulunduğumuz bu mübarek Ramazan ayı vesilesiyle zekat, fitre ve sadaka gibi hayırlarla çevremizde olan yoksulların gönlünü almaya, onların ihtiyaçlarını gidermeye çalışalım. Unutmayalım ki gerçek mallarımız, faydasını göreceğimiz servetimiz Yüce Allah yolunda harcadıklarımızdır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ramazanda kalbiniz huzur, vücudunuz sağlık bulsun