Dünyanın en çok televizyon izleyen ülkesi Türkiye!

Ajans Press’in RTÜK’ten elde ettiği veriler doğrultusunda yaptığı araştırmaya göre Türkiye, günlük TV izleme oranlarında 330 dakika ile dünya ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı

03 Nisan 2017, Pazartesi 12:14
A A
Dünyanın en çok televizyon izleyen ülkesi Türkiye!
Medya takip kuruluşu Ajans Press, televizyon izleme alışkanlıkları üzerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) derlediği veriler doğrultusunda bir araştırma gerçekleştirdi.

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye dünya genelinde günlük televizyon izleme oranlarında 330 dakika ile dünya rekoru kırdı.


İSTANBUL HALKI MAGAZİNİ, ANKARA HALKI İSE DİZİYİ TERCİH ETTİ


Günün büyük bir kısmını televizyon izleyerek geçiren Türk halkının ilk tercihi magazin programları ve diziler oldu. Basında çıkan haberler incelendiğinde magazin haberlerinin dizi haberlerinin önüne geçtiği görüldü. Geçtiğimiz yıldan itibaren 18 bin 586 magazin haberi yapılırken, dizilerle ilgili medyada 6 bin 177 haber yer aldığı olduğu belirtildi.

Şehirlere göre ayırmak gerekirse; İstanbul halkının televizyondaki ilk tercihi magazin programları olurken, Ankaralı izleyicilerin dizileri daha çok tercih ettiği görüldü. Türkiye’de televizyona günde 6 saat, okumaya 1 dakika ayırıyoruz


ERKEK İZLEYİCİLER TARTIŞMA PROGRAMINDA KADINLARI GEÇTİ


Televizyon izleyicilerinin profilinin çıkarıldığı araştırmada kadın izleyiciler sırasıyla; bilgi yarışması, dizi, kadın programları, reality şov ve magazin programlarını ağırlıklı olarak izledi. Erkek izleyiciler ise yalnızca tartışma programlarının olduğu dilimde kadınların önüne geçti.

Televizyon izleme oranlarında ilk 10 ülke ise şöyle:

1- Türkiye 330 Dakika
2- Japonya 265 Dakika
3- İtalya 261 Dakika
4- Polonya 247 Dakika
5- İspanya 244 Dakika
6- Rusya 239 Dakika
7- İngiltere 232 Dakika
8- Fransa 226 Dakika
9- Almanya 221 Dakika
10- Brezilya 217 Dakika

(İHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.