Dünyanın en garip fobileri

Kimi yıkanmaktan, kimi ev aletlerinden kimi ise peynirden korkuyor . İşte bilim dünyasını şaşkına çeviren garip ama gerçek 10 fobi

18 Şubat 2017, Cumartesi 23:53
A A
Tetraphobia

Tetraphobia

4 rakamından korkma.. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde görülen bu fobiye sebep olan ise dört kelimesinin (?, pinyin: sì, jyutping: sei), ölüm kelimesine (?, pinyin: si, jyutping: sei) oldukça benzemesidir. Hong Kong’da bazı gökdelenlerde 40 ile 49 arasındaki bütün katlar atlanmış ve 39. Kattan sonra 50. kata geçilmiştir. Çin’de üretilen savaş uçakları 5 sayısı ile başlar. Kore’de ise hastane ve kamu binalarında 4’lü katlar bulunmamaktadır.  

Ergophobia

Ergophobia

Çalışma korkusu.. Bu tür bir fobinin sebebi daha önceki işini kaybetme, işyerinde alay konusu olmak ya da kötü işlerde çalışmak olabilir. Bu insanlarla aynı ortamda çalışmak neredeyse imkansızdır. 

Ablutophobia

Ablutophobia

Yıkanmaktan korkma olarak adlandırdırılan bu fobiyi, geliştirebilecek birçok olay çocukluktan gelmektedir. Çocukluklarında duş esnasında travma yaşayan insanlar da çok sık ortaya çıktığı incelenmiştir. Sapık filmini seyredip duşa girmekten o gecelik korkan normal insanların aksine, bu kişilerde, beyindeki savunma mekanizması durumu fazlaca abartıp bir daha duş almaması gerektiğini söylüyor olabilir.  

Hippopotomonstrosesquippedaliophobia

Hippopotomonstrosesquippedaliophobia

Uzun kelimelerden korkma fobisi...

Oikophobia

Oikophobia

Evden veya evin içerisindeki ev aletlerinden korkmak.. 

Phobophobia

Phobophobia

Herhangi bir şeye karşı kendisinde korku gelişmesinden aşırı korkmak

Xanthophobia

Xanthophobia

Sarı renginden korkmak.. Bu korku güneşi, sarı sayfaları, sarı boyaları da kapsamaktadır.  

Trichophobia

Trichophobia

Kıl görmekten, düşmüş kıl veya saç görmekten aşırı tiksinme, korkma.. Bu insanlar saç fırçasında saç gördüklerinde kusabilir veya daha kötüsü sinir krizi geçirebilirler. 

Nomophobia

Nomophobia

Kapsama alanı dışında kalma korkusu.. 

Turophobia

Turophobia

Peynir korkusu.. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.