Dünyanın en güçlü 10 koruma köpeği

Köpekler insanların en sadık dostu. Tıpkı insanlarda olduğu gibi her bir köpeğin de kendine özgü karakteri var. Dünya Köpek Federasyonu’nun verilerine göre şu an resmi olarak kayıtlı 350 farklı köpek ırkı var. Bu köpek ırkları arasından bazıları ise zekaları, gücü ve dayanıklılığı ile diğerlerinden ayrılıyor. Bazıları dünyanın en güçlü köpekleri top 10 listesine adını altın harflerle yazdırdı bile. İşte dünyanın en güçlü 10 koruma köpeği.

16 Haziran 2020, Salı 11:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Pitbull

1-Pitbull

Amerikan pitbull cinsi köpekler, terrier ve buldog köpeklerinin çiftleştirilmesiyle elde edilmiş melez bir köpek türü. Eğitimine bağlı olarak oldukça sadık ve cana yakın olabilirler, insan dostudur, sahiplerini ölüm pahasına korurlar. Ancak yanlış eğitimle tam bir canavara dönüşebilirler. Bu nedenle ülkemiz de dahil birçok yerde beslenmesi ve üretilmesi yasak köpek ırkları arasında yer alıyor.

2-Rhodesian Ridgeback

2-Rhodesian Ridgeback

Rhodesian (Rodezya) Ridgeback Güney Afrika bölgesinde yetiştirilen bir köpek ırkı. 16 ve 17. yüzyılda Boer yerleşimcileri tarafından ithal edilmiş ve Rodezya'da 1922'de cins olarak kabul edilmiş.

3-Bull terrier

3-Bull terrier

Bull terrier 19'uncu yüzyılda İngiltere'de üretilmiş ırk. Buldog, beyaz İngiliz terrieri, Dalmaçyalı, İspanyol pointeri, foxhound ve muhtemelen greyhound gibi pek çok ırkın karıştırılması ile üretildiği düşünülüyor. Cüssesine oranla dünyanın en güçlü köpeklerinden biri.

4-İtalyan Cane Corso

4-İtalyan Cane Corso

İtalyan Cane Corso, kaslı ve estetik görünümüyle dikkat çekiyor. Oldukça güçlü ve çevik olan bu köpekler, orta irilikte köpeklerdir. Kemik yapıları da kasları gibi gelişmiştir. Kürek kemikleri arasındaki yükseklik, ırkın belirleyici özelliklerinden biri.


5-Amerikan Bulldog

5-Amerikan Bulldog

Amerikan kültürünün bir parçası olan Amerikan Bulldog cinsi köpekler, avcılıkta, sporda ve koruma köpeği olarak kullanıldılar. Sadık, cesur ve yetenekli bir ırk. olan Amerikan Bulldoglar, 16 yıla kadar yaşayabilir.

6-Brezilya Mastifi

6-Brezilya Mastifi

Fila Brasileiro veya Brezilya Mastiff, Brezilya'da geliştirilen büyük bir köpek türü. Üstün izleme yeteneği, saldırganlığı ve acımasız karakteri ile biliniyor. Bu köpek, avına saldırmak yerine onu tuzağa düşüp avcının gelmesini beklemesiyle ünlü.

7-Husky

7-Husky

Sibirya kurdu ya da Husky, yüzyıllarca kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılmış bir köpek ırkıdır. Bazen başına buyruk davranabilirler ancak iyi bir eğitimle harika bir koruma köpeği olurlar.

8-Alaska malamutu

8-Alaska malamutu

Alaska kurdu veya Alaska malamutu, Alaska'ya bir özgü işçi köpektir. Başlangıçta Alaska'nın kuzeybatısında yaşayan bir Eskimo halkı olan Mahlemuit İnyupikleri tarafından kızak çekmekte kullanılan Alaska Malamutu, günümüzde özellikle çocuklara son derece sevecen davranışından ötürü evlerde de beslenebiliyor. Husky'lere oldukça benzeseler de tüy yapıları ve kulakları onları Husky'lerden ayırıyor.


9-Akita

9-Akita

Akita, spitz türünde en büyük Japon bekçi köpeği ırkı. Ağırbaşlılığı, biçimli vücudu, güçlü ve kendine has görüntüsü ile diğer ırklardan bir bakışta ayrılır. Güçlü kaslara, büyük bir başa ve kısa bir çeneye sahiptir. Kuyruğu ise simit şeklinde ve kıvrıktır.

10-Alman kurdu

10-Alman kurdu

Alman kurdu belki de dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biri. Oldukça zeki olan Alman köpekleri hem korumada hem de insan ilişkilerinde oldukça iyi bir ırktır. İyi eğitildikleri zaman şaşırtıcı derecede zeki şeyler yapabilirler.

Bonus: Sivas kangalı

Bonus: Sivas kangalı

Her ne kadar listede yer almasa da Türk halkının gönlüne taht kuran Sivas kangalı Türkiye'nin en güçlü köpeklerinden biri olarak görülüyor. Henüz FCI, AKC ve TKC gibi dünyadaki büyük köpek kulüpleri ve federasyonları tarafından tanınmasalar da Türkiye'deki otoritelerce dünyada safkan bir köpek ırkı olarak tanınması için çalışmalar sürüyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kedi cinsleri ve kedi türlerinin özellikleri