Dünyanın en güzel yolları

Bir gün tüm koşuşturmadan kurtulmak ister ve sadece kafanızı dinlenmeyi hayal ederseniz işte karşınızda dünyanın en güzel yolları! Tek yapmanız gereken yola çıkmak ve kendinizi yenilemek…    

29 Mayıs 2017, Pazartesi 14:28
A A
Dünyanın en güzel yolları

Bazen her şeyden sıkılırsın ve tek yapmak istediğin yollara düşüp, hiçbir şey düşünmeden kendini dinlemektir.

Dünyanın en güzel yolları

Çok fazla olmasa da illaki bu fikrin hayalini kuran vardır aramızda. İşte olur da bir gün kendinize vakit ayırmaya karar verirseniz karşınızda; dünyadaki en güzel, en huzur verici yollar…  

Dünyanın en güzel yolları

Florida Keys – The Overseas Otobanı (Amerika Birleşik Devletleri)

Bu otoban bir adadan diğerine köprülerle bağlanmış durumda, toplam köprü sayısı ise 42. yolun büyük kısmı deniz üzerinde yer alıyor. Eğer doğru zamanlarda burada bulunuyorsanız hayatınızın en iyi gündoğumunu veya günbatımını yakalayabilirsiniz.

Dünyanın en güzel yolları

Farklılık arıyorsanız, alışılmadık şeyler seviyorsanız ve de araba kullanmak, yollar, sizin için bir tutkuysa Florida’ya yolunuz düşmeli.

Dünyanın en güzel yolları

Red Rock Scenic Yolu (Amerika Birleşik Devletleri)

Duvarsız müze olarak da anılan Red Rock Scenic Yolu çarpıcı kayalıklarıyla unutulmaz manzaralar sunuyor. Zamanın durduğu izlenimini veren bu yol her sürücünün ve yolları kendine dost bilmiş insanların ulaşması gereken noktalardan biri. Sadece doğa, rüzgar ve ebedilik hissinin vücut bulduğu kayalardan oluşan bölge, fotoğrafçıların da favori yerlerinden biri

Dünyanın en güzel yolları

Oberalp Geçiti (İsviçre)

İsviçre’nin en inanılmaz dağ yolu diyebiliriz Oberalp Geçiti için. İki bölge arasındaki bağlantıyı sağlamada da rol oynayan yol, sadece yaz ayları açık oluyor. Kışın kaygan olan ve tehlikeli hale gelen bu muhteşem yol Avrupalı sürücülerin en popüler noktalarından biri.

Dünyanın en güzel yolları

Atlantik Yolu (Norveç)

Norveç’te bulunan Molde ve Kristiansund bölgeleri arasında bağlantıyı sağlayan bu yol sürücüleri hem kendine çeken hem de korkutan bir yer. Pürüzlü ve inişli çıkışlı bir yapısı olan yol 5 mil uzunluğunda. Suyun kızgın zamanlarında film sahnelerini aratmayan Atlantic Yolu oldukça etkileyici.

Dünyanın en güzel yolları

Guoliang Tüneli (Çin)

Bu biraz ürkütücü ve heyecanlandıran yok bölgedeki 13 köyden gelen işçiler tarafınfan 5 yılda yapıldı. Taihang Dağı’nın içine adeta oyulan yolun yapımında pek çok işçi hayatını kaybetti. 1977 yılında açılan yol 1.200m uzunluğunda, 5m yüksekliğinde ve 4m genişliğinde. Aynı zamanda burası dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak kabul ediliyor. Bu yol hakkında söylenebilecek tek şey, hiç bir hatanın burada kabul görmeyeceğidir.

Dünyanın en güzel yolları

San Bernardino Geçiti (İsviçre)

Bir başka dağ yolu, San Bernardino Geçiti. Mixos ve Hinterrhein kasabaları arasında bağlantıyı sağlayan yol en güzel sürüş rotalarının arasında yer alıyor. Kilometrelerce uzanan, oldukça düz ve keskin virajlı bu yol sizlere inanılmaz manzaralar vaadediyor. Ayrıca yolun 6.6km’lik tünel kısmı aynı atmosferi bıçak gibi ikiye bölerek farklı ortamlar yaratıyor.

Dünyanın en güzel yolları

The Jebel Hafeet Mountain Yolu (Birleşik Arap Emirlikleri)

The Jebel Hafeet Mountain yolu, çölün içinde uzayıp giden bu yol 7.3 mil uzunluğunda ve 1.219 metre yükseliğinde. Pürüzsüz bir yapısı olan yol hem hız yapmaya uygun hem de oldukça dikkat gerektiriyor. Özellikle güneş batarken size sunduğu manzaralar oldukça farklı.

Dünyanın en güzel yolları

Stelvio Geçiti (İtalya)

İtalya’da doğu Alpler’inde bulunan Stelvio Pass Geçiti araç kullanımına uygun yapılmış, en yüksek ikinci yol. Denizden yaklaşık 2.757 metre yukarıda bulunan Stelvio Geçitinin ünü, sahip olduğu onlarca keskin virajdan geliyor. Pek çok sürücü tarafından mücadele gerektiren bir yol olarak kabul edilen Stelvio Pass’ın nefes kesici olduğu kesin.

Dünyanın en güzel yolları

Lysebotn Yolu (Norveç)

Yine Avrupalı sürücülerin favori yerlerinden biri, Lysebotn Yolu. Yol 27 noktada zorlu virajlar içeriyor ve 1.1km’lik kısmında tünel bulunuyor bunların yanında 3 yerde dikkat gerektiren zikzaklı kısımlar var. Fakat yolun kusursuz ve manzaranın eşsiz olduğunu bilmelisiniz.

Dünyanın en güzel yolları

Col de Turini (Fransa)

Kuzey Fransa’daki Alpler’de bulunan Col de Turini yolu deniz seviyesinden 1 mil yukarıda bulunuyor. Dünyaca ünlü ralli yarışlarının yapıldığı yol sadece yapısı, virajları ve heyecan verici yüksekliğiyle değil sunduğu manzaralarla da insanları kendine çekiyor.

Dünyanın en güzel yolları

Los Caracoles Geçiti (And Dağları-Güney Amerika)

Andreas Dağları’nın zorlu arazisinden Şile ve Arjantin’e doğru uzanan yol pek çok zikzaklı geçiş ve viraj içeriyor. Bunların yanında yağmurlu havada güvenli olmadığını ve olduğundan daha fazla dikkat gerektirdiği bir gerçek. Yılın büyük kısmında karla kaplı olan yol geçmesi daha da zor bir hal alıyor. Bunlara rağmen Los Caracoles Geçiti dünyanın en etkileyici yolları arasında yerini alıyor.

Dünyanın en güzel yolları

Trollstigen (Norveç)

Norveç’in Rauma bölgesinde yer alan Trollstigen yolu, dikkate değer yerlerden biri. Burada diğer yerlerden farklı olarak şelaler de manzaraya eşlik ediyor. Bu yolu çıkmak gerçekten ama gerçekten zor fakat tepeye kadar ulaşırsanız sizleri Stigfossen Şelalesi karşılıyor, dağın kenarından dökülen 320 metrelik suyun akışı unutulmaz anlar yaratıyor.

Dünyanın en güzel yolları

Transfagarasan (Romanya)

Romanya’nın en yüksek ve dramatik yolu aslında Transfagarasan Yolu. Diktatör Nicolae Ceausescu döneminde 1970 ve 1974 tarihleri arasında inşa edilen yol Transylvania ve Wallachia gibi iki tarihi bölge arasında bağlantıyı sağlıyor. Yol yapımında ciddi bir para harcanmış ve onlarca asker bu sırada hayatını kaybetmiş. 400 kişinin ölümü, ülkenin ekonomisine yaptığı ağırlık ve tonlarca kilo patlayıcı madde ile inşa edilen yol gerçekten etkileyici. Fakat kışın kar sebebiyle kapalı olduğundan yazın gitmeyi tercih etmelisiniz.

Dünyanın en güzel yolları

İroha Zaka Yolu (Japonya)

İroha Zaka Yolu belki de bu listenin en ilginçlerinden biri. Merkez Nikko’dan Oku Nikko’ya bağlantıyı sağlayan yol 48 adet kavise sahip ve her kavisin olduğu yerde eski bir Japon harfi bulunuyor. Bunlara sırasıyla bakarsınız ilk har??erin yolun adını verdiğini görebilirsiniz. İ – ro – ha. İroha Zaka aslında iki yoldan oluşuyor biri yukarı çıkmak için diğeri ise aşağıya inmek için.

Dünyanın en güzel yolları

North Yungas "Ölüm yolu" ( Bolivya)

North Yungas Yolu önemli bir bağlantı yolu olmasının yanında tehlike ve ölüm kelimesini de beraberinde taşıyor. “El Camino de la Muerte” ya da ‘’Ölümün Yolu’’ olarak anılan yolun bu şekilde bilinmesinin sebebi ise ciddi anlamda tehlikeli olması, geçişlerin birbirine çok yakın bulunması, virajların sıklığı ve korkuluğun olmamasından geliyor. Yağmur ve sis sonucu sıklıkla görüş açısının düştüğü ve çamurlu zemin yüzünden kayganlığın arttığı yolda neredeyse her hafta bir kaç ölümcül kaza gerçekleşiyor. Yani her yıl yüzlerce kişi burada hayatını kaybediyor. Fakat buna rağmen yolu kullananların sayısı oldukça fazla ve tehlike seven sürücüler buradan vazgeçemiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.