Dünyanın en korkunç 5 volkanı

1600 yılından bu yana, 278.000 insan volkanik faaliyetler sebebiyle hayatını kaybetti. Yapılan araştırmalar, volkanik faaliyetlerin 21’nci yüzyılın başlangıcından bu yana kesilmediğini gösteriyor. Popular Science, dünyanın en korkunç 5 volkanını açıkladı. Bu volkanlar o kadar güçlü ve ölümcül ki, atom bombası bile yanlarında hafif kalıyor...

30 Aralık 2020, Çarşamba 15:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Vesuvius / İtalya

1- Vesuvius / İtalya

MS. 79'da Vesuvius'un patlaması, Pompeii ile Herculaneum şehirlerinin yok olmasına neden olmuştu. Vesuvius özellikle şiddetli biçimde patlayan en ölümcül volkanlardan biri. Pliniyen patlamaları, dağdan çıkan muazzam bir gaz ve kül sütununun stratosfere; ticari uçakların uçtuğu yükseklikten çok daha yukarılara uzanmasıyla tanımlanıyor.

2- Nyiragongo / Kongo Demokratik Cumhuriyeti

2- Nyiragongo / Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Orta Afrika’da bulunan bu yanardağ, geçtiğimiz onlarca yıl içerisinde birkaç defa faaliyete geçmişti. Bu yanardağın püskürmeleri özellikle patlayıcı nitelikte olmasa da, yanardağ çok akıcı bir lav biçimi üretiyor. Bu lav bir kez dışarı sızdığında, yanardağın kenarlarından hızla aşağı gidebilir ve neredeyse hiç uyarı vermeden önüne çıkan alanları kaplayabilir.

3- Popocatepetl / Meksika

3- Popocatepetl / Meksika

20 milyon kişiye ev sahipliği yapan Meksika'da yer alan Popocatepetl yanardağı, en son 2016'da faaliyete geçmişti ve 5 kilometrelik yüksekliğe kadar kül bulutu göndermişti.  Bu bulutlar, dağı kalın bir kül örtüsüyle örtüyor ve bunlar suyla karıştığı zaman, kilometrelerce akabilen yoğun bir çamur karışımı oluşturabiliyor.

4- Krakatoa / Endonezya

4- Krakatoa / Endonezya

1886 yılında gerçekleşen ve Hiroşima’ya atılan atom bombasının 13.000 katından daha fazla enerji yayan patlama sebebiyle bir tsunami meydana gelmiş ve 36.000 insan hayatını kaybetmiş. Patlama, volkanik adayı tamamen ortadan kaldırmış fakat 50 yıl içinde aynı yerde yeni bir ada ortaya çıkmış.

5- Changbaishan / Çin

5- Changbaishan / Çin

Changbaishan yanardağı en son 1903 yılında faaliyete geçmişti. Ancak bu volkanın tarihi daha eskilere dayanıyor. MS 969 yılı civarında yanardağ, son 10.000 yılın en büyük patlamalarından birini meydana getirmiş ve Krakatoa’nın 1886 yılında yaptığından üç kat daha fazla lav püskürtmüş.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ticareti yasak olan 2 bin 500’ü aşkın nadir canlı türleri korumaya alındı