Dünyanın en vahşi 9 minik kedisi

Aslanları, kaplanları ve jaguarları HERKES BİLİR , ancak dışarıdaki vahşi kedigillerin çoğu küçük kedilerdir. Küçük olabilirler ve hatta genellikle evcil kedilerden bile daha küçükler ama bu küçük vahşi kediler boy eksikliklerini cüretkar tavırlar ve güzel görünümlerle telafi ederler.

28 Temmuz 2021, Çarşamba 14:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
YASSI BAŞLI KEDİ

YASSI BAŞLI KEDİ

Dünyanın en tuhaf görünümlü kedilerinden biri olan yassı başlı kedi, aynı zamanda Güneydoğu Asya’daki en hızlı nesli tükenen küçük kedisidir.

Listenin ilk sıralarında yer alan minik kedilerin aksine bu garip görünümlü kedi avını suda yakalamayı tercih eder. Düz alın yapısı, kısmen perdeli ayakları ve çok uzun, keskin kopek dişleri ile adeta kaygan balıkları ve diğer suda yaşayan omurgalıları yakalamak ve öldürmek için programlanmıştır.

IUCN Kırmızı Listesinde “Tehlike Altında” olarak listelenmiştir. Uzmanlar bu cinsin dünyada sadece 2500 kadar yetişkin üyesinin kaldığını söylemekteler.

MARGAY KEDİSİ

MARGAY KEDİSİ

Margay, dış görünüş olarak oseloya benzer. Ancak biraz daha küçük olup, maymun gibi uzun kuyrukludur. Kürkü sarımsı-kahverengi olup, şerit halinde tertip edilmiş halka şeklinde koyu lekelere sahiptir.

Mükemmel bir tırmanıcıdır. En akrobatik vahşi kedilerden biri olan Margay, sadece 4 kilodur. Hayatının çoğunu ağaçlarda geçiren bu kocaman gözlü güzel akrobat Orta ve Güney Amerika’ya özgü bir cinstir.

Ağaçlardan kolayca inmesine yardımcı olan esnek eklemleri ve dalların arasında dengede durmasına yarayan uzun kuyruğu ile Margay doğumunu bile ağaç dalları arasında yapar.

Margay’ın bir diğer yeteneği, pusuda beklerken avını cezbetmek için alaca tamarin denilen küçük bir maymunun sesini taklit etmesidir.

Margay önceden kürkleri yüzünden, yıllık binlerce sayıda avlanmışlardır. 

Margay IUCN Kırmızı Listesinde “Tehdit Altında” olarak listelenmiştir. Vahşi nüfusun kesin sayısı bilinmemekle birlikte, azaldığı düşünülmektedir.

PALLAS KEDİSİ

PALLAS KEDİSİ

Pallas kedilerinin boyutu, evcil kedilerle hemen hemen aynıdır. Kalın ve uzun postu onu şişman ve güçlü gösterir.

Google’a “huysuz yaban kedisi” yazarsanız Pallas’ın binlerce fotoğrafını görebilirsiniz Orta Asya’nın çetin yamaçlarında yaşayan bu öfkeli ve aynı zamanda inanılmaz pofuduk kedi somurtkan yüz ifadesiyle ünlüdür.

Pallas uzun gri kürkünün kalınlığından dolayı çok daha büyük görünse de aslında sadece 4.5 kilo ağırlığındadır.

Geniş bir alana dağılan nüfusuna rağmen, Pallas IUCN Kırmızı Listesinde “Tehdit Altında” olarak listelenmiştir ve nüfusu hızla azalmaktadır.

Siyah Ayaklı Kedi

Siyah Ayaklı Kedi

Dünyanın en küçük ikinci kedisi, Güney Afrika’ya özgü siyah ayaklı kedidir. 1.7 kilo ağırlığındaki bu vahşi kedi Afrika kıtasındaki en ufak kedidir.

“Dünyadaki en ölümcül kedi” olarak da bilinen siyah ayaklı, tüm kedigiller arasında en yüksek av başarı oranına sahip olandır. Genellikle bir gecede 14 kuş ve kemirgeni mideye indirir.

Vahşi doğada sadece 9700 tane yetişkin kaldığını biliniyor, bu da siyah ayaklı kedinin IUCN Kırmızı Listesinde “Hassas” olarak listelenmesine yetiyor.

ONCİLLA

ONCİLLA

Küçük benekli bir Güney Amerika kedisi olan oncilla minyatür bir kaplana benzediği için “kaplan kedisi” olarak da bilinir. Orta Amerika’dan Güney Brezilya’ya kadar geniş bir alanda yaşamaktadır.

Ortalama 3 kilo ağırlığındaki bu vahşi kedi Amerika kıtasında kodkoddan sonra en küçük ikinci kedidir. Çoğu küçük kedi gibi oncilla da küçük memelileri, kuşları ve sürüngenleri avlar.

Maalesef diğer ufak vahşiler gibi Oncilla da IUCN Kırmızı Listesinde “Hassas” olarak listelenmiştir ve nüfusu azalmaktadır.

Kodkod Kedisi

Kodkod Kedisi

Amerika kıtasının en küçük kedisi olan 2.5 kiloluk kodkod, yalnızca Arjantin’in komşu bölgelerine doğru uzanan Orta ve Güney Şili ormanlarında görülür.

Her ne kadar ağaçlara tırmanma yeteneği yüksek olsa da çoğunlukla küçük memelileri, kuşları, kertenkeleleri ve böcekleri hedefleyerek karada avlanmayı tercih eder.

IUCN Kırmızı Listesinde “Hassas” olarak listelenmiştir ve popülasyonu git gide azalmaktadır.

KUM KEDİSİ

KUM KEDİSİ

Çölde yaşayan tek vahşi kedi olan kum kedisi Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’da görülür. 3.5 kilo ağırlığındaki bu çöl savaşçısı, zehirli yılanları bile öldürme yeteneğine sahip olsa da çoğunlukla küçük kemirgenler ve kuşları avlar.

Kum kedisi, çölün zorlu ikliminde hayatta kalmak için iyi bir donanıma sahiptir. Yoğun kum rengindeki kürkü onu çöl gecelerinin donduruculuğundan korur. Patilerindeki tuhaf siyah tüyler ise parmaklarını kumun kavurucu sıcaklığından korur. Kocaman kulakları ile bakmaya doyamasak da saklanmakta usta olduğu için kum kedisini vahşi doğada görmek kolay değildir.

Yabandaki kum kedisinin popülasyon büyüklüğü hakkında yeterli bilgi yoktur, ancak IUCN Kırmızı Listesinde “Az Endişe Edilen” listesindedir ve sayılarının sabit olduğu düşünülür.LEOPAR KEDİSİ

LEOPAR KEDİSİ

Leopar kedileri ya da diğer adıyla Pars kedisi, Güney ve Doğu Asya'da görülen bir kedi türü. Yaklaşık olarak bir ev kedisi büyüklüğünde olan pars kedisi, devasa dağılım alanında, çok sayıda renk varyasyonları ve alt türleri ile ortaya çıkar.

3.9 kilo ağırlığıyla, Asya’daki en küçük üçüncü yaban kedisidir. Çevik bir tırmanıcı olan leopar kedisi genellikle ağaçlardaki kemirgenleri ve böcekleri avlar.

Maalesef son yıllarda evcil hayvan olarak da ticareti yapılan Leopar kedisinin nüfus sayısı istikrarlı olarak kabul edilir ve IUCN Kırmızı Listesinde “En Az Endişe Edilen” olarak yer alır.

Paslı benekli kedi

Paslı benekli kedi

Dünyanın en küçük kedisi, Hindistan ve Sri Lanka'nın yaprak döken ormanlarına özgü paslı benekli kedidir.

Ortalama 1.6 kilo ağırlığındaki bu kedi, her ne kadar ufak tefek olsa da başarılı bir avcıdır.

Kocaman sevimli gözlerinin ve minik vücudunun arkasında oldukça çevik ve agresif bir avcı saklıdır. Ağaç tepelerinde sanki yerde yürüyormuşçasına rahat hareket edebilen bu minik avcı hayatını ağaç tepelerinde yakaladığı ufak kuşlar ve kemirgenlerle sürdürür.

IUCN Kırmızı Listesi'nde “Tehdit Altında” olarak listeleniyor ve nüfusu azalıyor.

Sri Lanka'nın Wilpattu Ulusal Parkı, vahşi doğada paslı benekli kediyi görmek için en iyi yerdir. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fay kırığı deniz canlılarına yuva oldu