Dünyanın en yaşlı insanı 126 yaşında mı?

Dünyanın en yaşlı insanı 126 yaşında mı?

Brezilya'da yaşayan 126 yaşındaki Jose Anguinelo dos Santos raporlara göre yaşayan en yaşlı insan olabilir

16 Temmuz 2014, Çarşamba 13:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Afrikalı köle bir ailenin çocuğu olarak 7 Temmuz 1888'de dünyaya gelen Jose hiç evlenmemiş ve çocuğu yok.

İlerleyen yaşına rağmen bastonla yürüyebiliyor, günde 4 öğün yemek yiyor ve 50 yıldan beri günde bir paket sigara içmek dışında herhangi bir sağlık sorunu yok.

Jose - bilinen adı ile Ze, 26 yaşındayken 1. Dünya Savaşı yeni başlamıştı ve 65 yaşında emekli olduğunda Kraliçe II. Elizabeth tahta çıkmıştı.

Ailesinin 5 çocuğundan biri olan Jose, Brezilya'nın kuzey doğusundaki köle kamplarından birinde dünyaya geldi. Doğduktan 2 ay sonra Brezilya'da kölelik kaldırıldı.

Daha sonra Sao Paulo'ya yerleşen Jose hayatının büyük bir kısmını burada geçirdi. Halen aynı şehirde bir huzurevinde kalan Jose şaka yapmayı ve şarkı söylemeyi seviyor. En nefret ettiği şey ise banyo yapmak.

Jose'nin kaldığı huzurevinde psikolog olarak çalışan Mariana Silva, Jose'nin gayet sağlıklı olduğunu ve yüksek kolestrol diyabet ve yüksek tansiyon gibi şikayetlerinin olmadığını belirtti.

Guinness Rekorlar Kitabı'na göre yaşayan en yaşlı erkek Polonya doğumlu Amerikalı Alexander Herbert Imich. Ancak Imich 8 Temmuz 2014'te vefat etti.

Doğum raporuna göre 126 yaşında olan Jose'nin karbon 14 metodu ile yapılacak olan yaş belirlemesinden sonra yeni rekorun sahibi olacağı düşünülüyor.

Milliyet

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021 Oscar yıldızı Nomadland hakkında 10 bilgi