Dünyanın en zehirli 9 yılanı

Yılan zehrinin ne kadar kuvvetli olduğunu tahmin dahi edemezsiniz! Bazı yılanlar o kadar zehirli ki, saldırdığı zaman kurbanını dakikalar içinde öldürebilir. Dünya üzerinde 600'den fazla zehirli yılan türü var. Bunlardan en zehirli olanlarını derledik...

20 Ağustos 2021, Cuma 12:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- KARA MAMBA

1- KARA MAMBA

Dünyanın en zehirli yılan türleri arasında yer alan Kara Mamba, Afrika kökenlidir. Ortalama boyu 2.5 metre civarında olan Kara Mamba 4.5 metreye kadar çıkabilir. Kara Mamba ismini zeytin yeşiline çalan vücut renklerinden değil, ağızlarının içindeki siyah renkten alır. Zehirli olmasının yanı sıra dünyanın en hızlı yılanı da kendisidir. Kara Mamba saatte 20 km civarında hıza ulaşabilir. Yılanlar kendilerini tehlike de hissettikleri zaman kaçma eyleminde bulunurlar. Ancak Kara Mamba, son derece agresif bir hayvandır. Tehlike anında hedefe kilitlenir ve saldırı gerçekleştirir.

Avını bir kez ısıran Kara Mamba geri çekilerek felç geçirmesini bekler. Kara mamba'nın nörotoksik zehri doğadaki en etkili zehirlerden biridir. Sinir sistemini ve kasları felç edip, en sonunda ise solunum sistemini durdurur. Zehir insanları 20 dakika içinde öldürebilir. Yaşlılar, kronik hastalar veya çocuklar için bu süre daha kısa olabilir.

Yol kenarında duran bir kara mamba, seyahat halindeki arabalara saldırabilmekte, araç sürücüsü camı açık seyahat ediyorsa ne olduğunu bile anlamadan ısırılabilmektedir. Ayrıca Afrika'daki arabaların içine girip, torpido gözünden fırlayıp insanları ısırdıkları görülmüştür.

2- BARBA AMARİLLA

2- BARBA AMARİLLA

Bothrops atrox Andlar'ın doğusunda Güney Amerika'nın kuzey kesimlerindeki tropik alçak bölgelerinde bulunan bir çukur engerek türüdür. Bu tür, Ryukyu Adaları'nda genellikle insanların evlerine giren agresif bir yılandır ve zehirleri tehlikelidir.

Tanımlanmış herhangi bir alt türü bulunmamaktadır. Bu tür çok tehlikelidir ve başka herhangi bir Amerikan sürüngeninden daha fazla insan ölümünden sorumludur

3- DİSPHOLİDUS TYPUS

3- DİSPHOLİDUS TYPUS

Zehirli bir kırbaç yılanı türüdür. Vücudunun ön kısmını bir ağaçtan hareketsiz olarak uzatarak avlanır. Bunu yaparken kamuflaj için ağaçtan sarkan bir dalı taklit eder. Yılanın adı Felemenkçede 'ağaç yılanı' anlamına gelir ('boom' ağaç ve 'slang' yılan anlamındadır).

4- DOĞU KAPLAN YILANI

4- DOĞU KAPLAN YILANI

Kaplan yılanı, Elapidae familyasında yer alan iki zehirli yılan türünün ortak adı. Avustralya'nın güney bölgelerinde, kıyı adalarında ve Tazmanya'da bulunur. Bu yılan son derece değişken renklere sahiptir, çoğunlukla kaplanınkilere benzer çizgileri vardır.

Avına saldırmaya hazırlanırken, başını ve boynunu Asya ve Afrika kobralarına benzer şekilde düzleştirir.

5- ÇÖL ENGEREĞİ

5- ÇÖL ENGEREĞİ

Tüm yılanların en ölümcülü şeklinde anılıyor. Çünkü bilim adamları diğer yılan türlerinin toplamından daha fazla insan ölümünden sorumlu olduğunu söylüyor. Beş tane alt türü tanımlanmıştır.


6- PAMA - ŞERİTLİ KRAİT YILANI

6- PAMA - ŞERİTLİ KRAİT YILANI

Hint Yarımadası'nda ve Güneydoğu Asya'da bulunan bir elapid yılanı türüdür. Kobranın oldukça zehirli bir akrabasıdır. Zehiri felce neden olan bir nörotoksindir.

7- KRAL KOBRA

7- KRAL KOBRA

Dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Isırınca, muazzam miktarda paraliziye (sinir ve kaslarda tahribat / felç durumu) neden olan nörotoksinler zerkeder. Yılanın zehri o kadar güçlüdür ki, bir fili sadece birkaç saat içinde öldürebilir. Hemen tedavi edilmeyen insanları ısırmasında vakaların en az yüzde 50 ila 60'ında ölüme neden olur.

8- KIYI TAYPANI

8- KIYI TAYPANI

Bu tür, kuzey ve doğu Avustralya'nın kıyı bölgelerine ve Yeni Gine adasında yaşar. Kıyı taipan veya yaygın taipan, Elapidae familyasındaki büyük, son derece zehirli bir yılan türüdür.

Kuzenleriyle benzer zehire sahiptir. Isırması halinde, hızlı tedavi edilmeyen vakaların yüzde 80'inden fazlasında öldürücüdür.

9- İÇBÖLGE TAYPANI

9- İÇBÖLGE TAYPANI

Elapidae familyasından doğu Avustralya'nın içbölgesinde yaşayan zehirli yılan türü. Dünyanın en ölümcül yılanı olmamasına rağmen, karada yaşayan yılanlar arasında en güçlü zehire sahip olanıdır.

Zehri taipoksin, kasları felç eden, nefes almayı engelleyen, kan damarlarında ve dokularında hemorrajiye neden olan ve kaslara zarar veren nörotoksinlerin, prokoagülanların ve miyotoksinlerin karmaşık bir karmaşasına neden olur.

Kaynak: Sabah

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nasıl daha "çevre dostu" olunur?