Dünyanın üçte ikisi 2025'te susuz kalabilir

Bugün Dünya Su Günü. Raporlara göre, mevcut su kullanım şeklinin devam etmesi halinde 2025 yılına kadar dünyanın üçte ikisi temiz suya erişimden mahrum kalacak

22 Mart 2010, Pazartesi 05:00
A A
Dünyanın üçte ikisi 2025'te susuz kalabilir

TEMİZ SU SORUNU BÜYÜYOR

Dünya, 22 Mart Su Günü’nde, temiz suya erişimi artıracak çözümleri tartışıyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) verilerine göre tüm dünyada 1 milyardan fazla insan, yani dünya nüfusunun altıda biri güvenli içme suyundan mahrum. İki milyardan fazla insan da temizlik için yeterli su olanağını bulamıyor.

Mevcut su kullanım eğilimlerinin devam etmesi durumunda, 2025 yılında temiz su tehdidiyle yüzleşecek insan sayısı, dünya nüfusunun üçte ikisini (4.5 milyar insan) oluşturur hale gelecek.

TÜRKİYE ZENGİN DEĞİL

Üstelik su sorunu sadece az gelişmiş dünyaya ait değil. Avrupa nüfusunun yüzde 11’i su kıtlığıyla ilgili sorunlar yaşıyor. TEMA Vakfı Genel Müdürü Orhan Doğan, Su Günü ile ilgili açıklamasında Türkiye’nin, sanılanan aksine, su zengini bir ülke olmadığını belirtti.

Orhan Doğan, “Bir ülkenin su zengini olması için, kişi başına kullanılabilir su miktarının yılda 8-10 bin ton olması gerekir. Türkiye’de bu miktar 1.430 ton civarındadır. Bilinçsiz kullanım devam ederse, bu miktar daha da düşecektir” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.