Dünyaya parmak ısırtan en genç 10 Türk iş kadını

Daha 40 yaşında bile değiller. İş dünyasında cinsiyet eşitsizliğine meydan okurcasına Türkiye’nin alanında en büyük şirketlerini yönetiyorlar. Değişimi ilk onlar görüyor. Henüz belki de çok tecrübeli olmasalar da sahip oldukları vizyonla şirketlerini sürekli büyütüyorlar. İşte dünyaya parmak ısırtan en genç iş kadınlarımız…

27 Nisan 2018, Cuma 16:46
A A
Murat GÜLDEREN/POSTA

Murat GÜLDEREN/POSTA

Türk iş dünyasında 35 yaş altı üst düzey kadın yöneticilerin sayısı hızla artıyor. Yüz milyonlarca liraya dayanan işlem hacimlerine imza atan bu genç kadınlar yaşları itibariyle henüz çok tecrübeli olmasalar da duygusal zeka avantajlarıyla başarının anahtarını bulmuşlar. Dijital teknolojideki tüm yenilikleri anında takip, girişimci ruh, eleştiriye açıklık, sonuç odaklılık, stratejik risk ve titizlik…

KOLTUK EMİN ELLERDE

KOLTUK EMİN ELLERDE

Her biri üst düzey okullardan mezun olan bu genç, güzel ve yetenekli kadınların, gelişen Türk ekonomisindeki katkısı belirgin bir şekilde görülebiliyor. Bu da yönetim koltuklarını yeni nesle emanet eden patron sayılarını yükseltiyor. Pek çok aile şirketinin vizyoner genç veliahtları da hiçbir sorumluluktan kaçmayarak şirketi teslim alıyor. Hedef sürdürülebilir büyüme...İşte dünyaya parmak ısırtan en genç iş kadınlarımız: 

1- Deren Öztürk Mataracı (COSMED): 1989 İstanbul doğumlu. Koç Üniversitesi İşletme bölümü ve Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisansı mezunu Deren Öztürk, moda pazarlaması programını Milano’da Istituto Marangoni’de tamamladı. Daha sonra Deren Kimya Sanayi olarak kozmetik alanına yatırım kararı aldı. Kendi kurduğu Cosmed ve Mihri İstanbul markalarının üretim ve ihracatını da yönetiyor. Markaları Türkiye genelindeki yüzlerce eczanede boy gösteriyor.

2- Dilara Altınkılıç (Detay Gıda): Boston’da Bentley Üniversitesi’nde okudu. 2009’da Türkiye’ye döndü ve Kahve Dünyası’nın üretici firması Detay Gıda’nın kuruluşunu gerçekleştirdi. Bine yakın kişiye iş imkanı sağlayan şirket, ‘private label’ üretim gerçekleştiriyor. 32 yaşındaki Altınkılıç, halihazırda yılda yaklaşık 400 milyon TL ciro yapan şirketin CEO’su.

3- Denise Nart (Nart Sigorta): 2009 yılında Alman Lisesi’ni, ardından da Sabancı Üniversitesi– İşletme Bölümünü bitirdi. İkinci kuşak temsilci olarak, 4 senedir aile işletmesi olan NART Sigorta ve Reasürans Brokerlik’te aktif yönetici olarak çalışıyor. NART, geniş hizmet ağı ile Türkiye’nin en büyük Sigorta kuruluşlarından biri olarak öne çıkıyor.

4- Büşra Pınar Salman (Ekolojik Enerji): 1984 yılında İstanbul’da doğan Salman, Orta ve Lise öğrenimini Saint-Benoit lisesinde tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım bölümüne devam etti. Mezuniyetinin ardından Philadelphia Üniversitesinde ‘Sürdülebilir Mimarlık’ konusunda yüksek lisansını tamamladı. Şirketin üst yöneticilerinden olan Salman’ın şirketi Türkiye’nin en büyük entegre atık yönetimi şirketlerinden biri.

5- Elif Yıldırım (Ferla Elyaf): 2007 yılında Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu. İş hayatına Tekstilbank Hazine Bölümü’nde başladı. Ardından Akbank Hazine Bölümü ve BNP Paribas Uluslararası Sermaye Piyasaları Bölümünde yönetici olarak görev yaptı. Daha sonraki yıllarda ABD’ye giderek Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de finans eğitimi aldı ve MartinWolf M&A Advisors’da teknoloji şirketlerinin birleşme satın almaları konusunda çalıştı. Şu anda Türkiye’nin en büyük doğal elyaf üretimi yapan şirketlerinden Ferla Dış Ticaret’in ortağı, İş Geliştirme ve Finans müdürü.

6- Eda Ergene (Pepsico): Bilkent Üniversitesi’nde aldığı İşletme eğitiminin ardından iş hayatına PriceWaterhauseCoopers’ta (PwC) finansal denetim yaparak başladı. Sonrasında Digiturk ve Global Yatırım Holding’in bütçe, raporlama, yatırımcı ilişkileri, iş geliştirme gibi farklı finansal süreçlerinde bulundu. Kurumsal hayatına devam ederken Özyeğin Üniversitesi’nde Girişimcilik üzerine yüksek lisansını tamamladı. Kariyerine Pepsico Türkiye’de Finans Müdürü olarak devam ediyor. Sorumlulukları sırasında Bangkok’ta Pepsico Tayland finansal süreçlerinin denetiminde de bulundu.

7- Feyza Meral (Meral Elektrik): 1985 doğumlu olan Meral, Bilgi Üniversitesi İşletme mezunu. Hidroelektrik, inşaat ve güneş enerjisi alanlarında faaliyet gösteren şirket bünyesinde satın alma, üretim, iş koordinasyonu ve takibi, muhasebe, süreç yönetimi, finans, bütçeleme ve maliyet analizi gibi A’dan Z’ye her konuna kararların altında onun imzası var. Feyza Meral şirketin halihazırda başkan yardımcısı.

8- Gözde Akpınar (Batek Boya): 1980 yılında İstanbul'da doğdu. Saint Joseph Lisesi'nin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme-İktisat Bölümü’nde okudu. Eşzamanlı olarak, Bilgi Üniversitesi’nin sunduğu imkanla aynı bölümü Portsmouth Üniversitesi’nde de tamamladı. 2003 yılında Betek Boya ve Kimya Sanayi’nde çalışmaya başlayan Akpınar, Batek Boya üst düzey yöneticisi.

"9- Harika Güral (Güral Şirketler Grubu): Bilgi Üniversitesi İşletme bölümü mezunu. Gösterdiği üstün performans ile genç yaşına rağmen grubun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. Güral "Başarı kendinizi tanımak daha iyi daha dolu daha tam olmak için kendinizi geliştirmek ve dönüştürmektir. Başarı için kendinize yatırım yapmalısınız. Bu yatırım devamlı olmak zorunda. Benim kendime yaptığım ilk büyük yatırım dil öğrenmek oldu diyor.

10- Neyran Bahadırlı (UBER): Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. Kariyerine, eğitim hayatından sonra dünyanın en büyük dijital komünikasyon şirketi Microsoft Skype’da devam etmiştir.10 senelik yurt dışı tecrübesinden sonra İstanbul’a dönen Neyran Bahadırlı, Uber Türkiye Genel Müdürü oldu.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.