Dünyayı değiştirecek 10 fikirden biri: Ekolojik Zeka

Çevre kirliliği ile birlikte gelen küresel ısınma ve iklim değişikliği yaşamı ve doğayı derinden etkileyemeye başladı. Uzmanlar geri dönüşü olamayacak bir yola girdiğimizden bahsediyor ve ülkeler bu konu ile alakalı kritik önlemler alıyor. Ülke bazlı alınacak önlemlerin yanı sıra kişisel önlemler ve sağduyu da oldukça önemli... Bunun için geliştirmemiz gereken şey ise Daniel Goleman tarafından 2009 yılında ortaya atılmış olan bir terim; Ekolojik zeka! / ÖZEL

22 Eylül 2021, Çarşamba 10:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Daniel Goleman'ın 2009 yılında ortaya attığı "Ekolojik Zeka" kavramı 2012 yılında The Time Dergisi tarafından dünyayı değiştirecek fikirler arasında yerini almıştı.

Yaşanan gelişmeler son 10 yılda çevre felakatlerini çok daha fark edilir boyuta getirdikçe Ekolojik Zeka kavramının ne kadar önemli olduğu fark edilmeye başlandı.

Daniel Goleman bugüne kadar daha çok "duygusal zeka" ve "sosyal zeka" kavramlarıyla tanınsa da, onlardan çok daha önce dile getirdiği "ekolojik zeka" kavramının önemi son dönemde anlaşılmaya başlandı.

Goleman, Ekolojik zeka kitabında "alışveriş alışkanlıklarının nasıl zamanla büyük bir çevre tahribatına dönüştüğünü anlatıyor.

Ona göre geliştirmemiz gereken kavramlardan biri de ekolojik zeka!

Gün geçtikçe artan ve çok daha yıkıcı olmaya başlayan çevre felaketlerine karşı bilinçli olmanın "ekolojik zekamızı" geliştirmenin vakti gelmedi mi sizce de?

Bir insanın, alışkanlıklarının, yaşam şeklinin ve en önemlilerinden biri olarak alışveriş şeklinin çevreye verdiği zararın ne boyutlarda olabileceğini kavrama yeteneği olan ekolojik zeka, geliştirilebilir.

Çevremizi saran kimyasalların bedenimize verdiği zararlar ve tüm bunların geleceğimizi nasıl etkileyeceğinin farkına varmalıyız çünkü ekolojik duyarlılık geliştirme de bilinçli tüketiciye önemli görevler düşer.

İnsanlar çevre için doğru olan talep etmeye başladıklarında arz değişir. Endüstri çevreye duyarlı şekilde yeniden şekillenebilir.

Goleman'a göre doğaya zarar verdiğimizde onu canı acır ancak bunu kayıtsız insanoğluna uzun bir süre ifade edemez. O, ekolojik zekayı bu nedenle doğayla empati kurmaya benzetiyor.


‘Ekolojik Zeka’ kuramı 2012 yılında Time Dergisi tarafından ‘Dünyayı Değiştirecek 10 Fikirden Birisi’ seçildi. Kişisel çevre bilinciyle başlayarak toplum bilinci geliştirerek, dünyayı çok daha yaşanabilir bir gezegen haline getirebiliriz ya da önümüzdeki 50 yıl içerisinde ardı arkası kesilmeyecek doğa felaketleriyle baş başa kalabiliriz.


Goleman gibi, McGallum da, insanın ekolojik farkındalık düzeyinin bir zeka alanı olduğunu belirtiyor.

McGallum’a göre kişinin doğayla aktif bir denge halinde oluşu, onun ekolojik anlamdaki zekasını gösteriyor.

Ekolojik zekası yüksek kişiler, çevre problemlerine karşı duyarlıdır ve çevrelerinde oluşan doğal felaketlerle sonuçlanabilecek sorunları çok daha hızlı fark ederek, çözüm için harekete geçmek isterler.

Goleman'ın dediği gibi, doğa ile empati yaparak hızla onun acısını dindirmek isterler.

Yerel çevre sorunlarına odaklanarak başlayan bu süreçte, küresel felaketlere karşı bilinç ve duyarlılık oluşur.

Bunu kelebek etkisine benzetebiliriz. Ekolojik zeka bulaşıcıdır ve hızla yayılıp güçlenebilir.

Sağlıklı ve daha iyi bir gezegende yaşamak ancak ve ancak yüksek ekolojik zekaya sahip bireylerle mümkündür.

Editör / Bahar Saygılıer

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uludağ zirvesindeki krater gölünde belgesel çekimi