Dünyayı onlar değiştirecek!

Dünyayı onlar değiştirecek!

Bu 10 teknoloji, çok yakında dünyayı baştan aşağıya değiştirecek! İşte o teknolojiler...

09 Temmuz 2013, Salı 11:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yakın zamanda ortaya çıkacak teknolojiler, belki de bizi fosil yakıtlardan kurtaracak, evlerimizi birer enerji istasyonuna dönüştürecek, aynı zamanda sayısız hayat kurtaracak ve hatta belki de yeni hayat formları oluşturacak. İşte dünyayı değiştirebilecek 10 teknoloji.

1. Telefonlar: Telefonlar, gelişmekte olan ülkelerde PC'den daha önemli, çünkü bu cihazlar banka işlemleri ve hava durumu tahmini gibi işlemler için kullanılıyor. Hava durumu tahmini, çiftçilerin tohum ekme ve hasat zamanını doğru belirlemeleri yönünden önemli.

Telefonlar, daha fazlasını da yapabiliyor. Örneğin Afrika'da bir mobil baz istasyonu, insanların hareketlerini izlemekte kullanılabiliyor. Bu veriler, sıtma gibi hastalıkların takip edilmesinde yardımcı olabiliyor.

2. Dijital resimler: Fotoğraf çekme teknolojisi geliştikçe hem iç, hem de dış mekanları daha önce olmadığı kadar net ve ayrıntılı görebiliyoruz. DARPA'nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı 1.8 gigapiksellik gözetim uçağı, bir kerede 25 kilometre karelik alanı izleyebiliyor. Tıbbi alandaki gelişmeler sayesinde ise doktorlar, hastalarının içlerini daha önce olmadığı kadar detaylı bir biçimde görebiliyorlar.

3. Daha iyi fiber optik kablolar: Fiber optik kablolar 19. yüzyıldan bu yana varlıklarını sürdürseler de 1970'de odak noktası olmaya başladılar. Zira bu tarihte fiber kabloların uzun mesafede yaşadıkları sinyal kaybı sorunu çözüldü.

Fiber optik kablolar o tarihten bu yana internet altyapısının önemli bir unsuru haline geldi. Ancak fiber optik kablolar, bugün çoğumuzun evinin önüne kadar gelmiyor. Fiber, bir gün hepimizin evine geldiğinde interneti kullanma şeklimizi baştan aşağı değiştirebilir. Ve bu gün, aslında çok da uzak değil.

Beyinle kontrol edilen protezler, 3D baskı...

4. Beyinle kontrol edilen protezler: DARPA'nın "hedefli kas tekrar-canlandırma" olarak adlandırdığı sistem, beyinle kontrol edilen protez uzuvların neredeyse gerçek uzuvlar gibi tepki vermesini sağlayabiliyor. Bu sayede örneğin protez bir uzuvla bir nesneye bakmadan, onu yerinden kaldırmak mümkün hale gelebiliyor.

5. 3 boyutlu baskı: Bugünlerde 3 boyutlu olarak basılan silahlar ve ilaçlar çok konuşulsa da teknoloji, belki de gelecekte bizi internetten verdiğimiz siparişleri beklemekten kurtaracak. Ürünlerin yanı sıra belki gıdaları bile 3 boyutlu olarak "basabileceğiz".

6. Küçük ve akıllı sensörler: Araştırma firması ON World'e göre 2017'de firmalar, 515 milyon sensörü giyilebilir, doku altına nakledilebilir ürünlerde ve sağlığa yönelik mobil ürünlerde kullanacaklar. Küçük sensörlerden oluşan ağ, sağlık, ev otomasyonu dünyasını değiştirebildiği gibi arabamızı park etme işini de kolaylaştırabilir.

7. Tahmin bazlı takip: RIOT, sosyal ağlar gibi herkese açık web sitelerinden veri toplayarak bireylerin ayrıntılı bir profilini oluşturabiliyor ve gelecekte yapabileceklerini tahmin edebiliyor.

PREDPOL, çeşitli algoritmalar ve harita verileri yoluyla suçların nerede oluşabileceğini tahmin edebiliyor. Bu tür sistemleri bir araya getirerek Minority Report'taki gibi, suç işlenmeden polisin olay yerine gittiği bir sistem meydana getirilebilir.


Güneş enerjisi, biohacking ve genetik tarama

8. Güneş enerjisi ciddiyet kazanabilir: Güneş panellerinin ağırlığı, maliyeti ve karanlıkta enerji üretmemeleri bir yana, en önemli sorunları, yeteri kadar verimli olmamaları. National Geographic'e göre paneller, üzerlerine vuran ışığın sadece yüzde 10-20'sini yakalayabiliyorlar. Gelecekte ortaya çıkacak nanoteknoloji ürünü paneller ise ışığı çok daha az yansıtarak daha yüksek verim sunabilecek.

9. Biohacking: Biyo-hacker'lar, gelecekte örneğin bitkiler üzerinde yapacakları değişikliklerle yepyeni hayat türleri ortaya çıkarabilecekler. Gelişmekte olan bu sektör, henüz denetlenmediğinden bazı endişelerin de doğmasına neden oluyor. Örneğin karanlıkta ışık yayacak bir bitki geliştirmek isteyen Glowing Plant projesi, Kickstarter'da hararetle tartışılan konular arasında.

10. Genetik tarama: DNA sıralama fiyatları düşmeye devam ederse tam gen analizi, geleceğimizde önemli yer tutabilir. Bu sayede kanserin hangi türlerine yatkın olduğumuzu öğrenebilir, çeşitli durumlara karşı daha yüksek risk taşıyıp taşımadığımızı bilebilir, hangi ilaçların bize zarar verip hangilerini iyileştirebileceğini daha iyi anlayabiliriz.

Resimlerle: Tarihe karışan 10 ürün ve teknoloji

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Justin Bieber'ın elektrikli Rolls Royce aracının fiyatı 500 bin dolar