Dünyayı yok edebilecek 8 risk

İnsanlığın yokoluşu için her geçen gün farklı bir kıyamet senaryosu gündeme geliyor. ABD’li bilim ve teknoloji gazetecisi Bryan Walsh (41), yıllar süren araştırmaları sonucunda insanlığın en büyük tehditlerini sıraladı. İşte güncel verilere dayanan 8 risk...

02 Eylül 2019, Pazartesi 08:48 Son Güncelleme:
A A
BİYOLOJİK SİLAH

BİYOLOJİK SİLAH

RİSK: ÇOK YÜKSEK

Antibiyotiğe karşı dayanıklı virüslerin yaygınlaşması insanlığın önündeki en büyük tehlike. Gen düzenleme mühendisliği sayesinde yapısıyla oynanabilen virüsler, tek seferde 150 milyon insanı öldürecek kadar güçlenebilir.

NÜKLEER SAVAŞ

NÜKLEER SAVAŞ

RİSK: ÇOK YÜKSEK

1945’te Japonya’ya atılan atom bombası, 166 bin kişinin ölümüne yol açmıştı. Bugün gelinen teknoloji ile o nükleer bombanın 3 bin 800 katı güce ulaşıldı. Yani, tek bir atışla 630 milyon 800 bin kişi öldürülebilir.

SÜPER VOLKAN

SÜPER VOLKAN

RİSK: ORTA

En büyük süper volkan ABD’deki Yellowstone. 640 bin yıldır uyuyan yanardağ patlarsa, ABD’nin üçte ikisi kül bulutlarından karanlığa gömülecek. ABD dışındaki milyonlarca insanda solunum hastalığına yol açacak.

YAPAY ZEKA

YAPAY ZEKA

RİSK: ORTA

Uzmanlar, “İnsanlar, diğer türlerin önüne canlılar içinde en gelişmiş zekaya sahip olarak geçmişti. İnsandan daha zeki olan yapay zekayla donatılmış robotlar da pek ala insanların önüne geçebilir” diyor.

SALGIN HASTALIK

SALGIN HASTALIK

RİSK: ÇOK DÜŞÜK

Kongo’daki Ebola salgınında 1 yılda 2 bin kişi öldü. Ancak salgın hastalıklar ne derece ölümcül olursa olsun yayılması, önlem ve aşı teknolojileri sayesinde kısa vadede pek mümkün değil.

İKLİM KRİZİ

İKLİM KRİZİ

RİSK: ORTA

Eriyen buzullar, artan sıcaklık, orman yangınları insanların yol açtığı sorunlar. İnsan neslinin devamı için gereken yaşamkoşulları korunmadığı takdirde, dünyada felaketler ve kıtlığa bağlı ölümler artacak.

GÖKTAŞI ÇARPMASI

GÖKTAŞI ÇARPMASI

RİSK: DÜŞÜK

66 milyon yıl önce Dünya’ya çarpan bir göktaşı, dinozorları yeryüzünden silmişti. Asteroidler, Dünya’yı sık sık teğet geçiyor. Ancak, Dünya’ya insanlığı yok edecek güçte bir göktaşı çarpma ihtimali; yılda, 1 milyonda 5.

UZAYLILAR

UZAYLILAR

RİSK: DÜŞÜK

Uzmanlar, “Uzaylıların dünyayı istila edeceğini düşünüyoruz. Oysa uzaylıların izine rastlayamazsak, onların yok olduğunu veya yok edildiğini varsayabiliriz. Bu da benzer kaderi yaşayabileceğimiz anlamına gelir” diyor

Sıradaki haber yükleniyor...