Dursun Çiçek suç duyurusunda bulundu

Emekli Albay Dursun Çiçek, Ergenekon ve Balyoz Davaları'nda 'kumpas' iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmalarda 'müşteki' sıfatıyla ifade vermek için Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na gitti. Çiçek, kendisine kumpas kurulduğuna ilişkin suç duyurusunda da bulundu

17 Ekim 2014, Cuma 17:33
A A
Dursun Çiçek suç duyurusunda bulundu

Ergenekon Davası'ndan ağırlaştırılmış müebbet, Balyoz Davası'ndan ise 16 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Albay Dursun Çiçek, öğleden sonra avukatı aynı zamanda kızı İrem Çiçek ile Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na geldi. İfade vermeden önce basın mensuplarına adliyenin önünde açıklama yapan Dursun Çiçek, 5 yıldır hukuk mücadelesi verdiklerini belirterek, "Bu mücadelenin en önemli safhası, bize kurulan kumpasın failleri hakkında yapılacak soruşturma ve sonunda yapılacak yargılama. Bu konuda ilgili savcılara suç duyurusunda bulunmak için kızımla Çağlayan Adliyesi'ndeyiz. Suç duyurusu dilekçelerini ve delillerini savcılarımıza sunacağız" dedi.

"PARALEL YAPI' DENEN BU ÖRGÜTLE SİZLER İÇİN GENÇLERİMİZ İÇİN, MÜCADELE EDECEĞİZ"

Çiçek, "'Paralel yapı' denen bu örgütle sizler için gençlerimiz için, mücadele edeceğiz. Bu konuda daha güçlü olmak adına hukuk fakültesini teğmenken kazanmıştım. Öğrenciliğe başladım. Bende biraz farklı oldu önce adalet nedir, hukuk nedir? uygulamalardan tecrübe kazandım, şimdi bunu derslerle beraber inşallah kızımın avukatı olarak, stajyer avukat olarak devam ettireceğim.

Bize kumpas kuran, iftira atan her kim varsa adil yargılanmasını isteyerek, onlardan hesap sormak için hayatımızın sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu mücadele şahsi bir mücadele değildir. Kin, nefret dolu bir mücadele değildir. İnsanlık ve medeniyet dolu bir mücadeledir. Özellikle gençlerimiz için bize yapılanların onlara yapılmaması için, evlatlarımız için bu mücadele boynumuzun borcudur. Bunu da sonuca ulaştıracağımıza inanıyorum" diye konuştu. "Kim hakkında suç duyurusunda bulunacaksınız?" sorusu üzerine Dursun Çiçek, Ergenekon ve Balyoz Davası'nda kumpasta görev alan savcılar, polisler, yargıçlar ve şüpheli şahsılar hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

"BUNDAN ÖNCE YAPTIĞIMIZ SUÇ DUYURULARINI SORUŞTURACAK SAVCI DAHİ BULAMIYORDUK"

Dursun Çiçek'in kızı aynı zamanda Avukatı İrem Çiçek de, "Bu kumpası ortaya koyanları bir gün bulacağız. Asıl yargılamalar o zaman başlayacak diyorduk. Şimdi ilk kez bir adım atıldı. Bundan önce yaptığımız suç duyurularını soruşturacak savcı dahi bulamıyorduk. Fakat şimdi en azından yaptığımız suç duyuruları işleme koyan, hem Balyoz için ayrı hem Ergenekon için iki tane savcı var. Müşteki olarak ifade vermek üzere bu defa hazırız. Bunu sonlandırana kadar da bu devam edecek" diye konuştu. Çiçek, önce Ergenekon'da kumpas iddialarını soruşturan savcı Mesut Erdinç Bayhan'a, ardından ise Balyoz'da kumpas iddialarını soruşturan Gökalp Kürkçü'ye ifade vereceklerini ve hazırladıkları suç duyurularını savcılara sunacaklarını söyledi.

"BEYANLARIYLA ORTAYA KOYACAKLAR"

"O günkü siyasi irade bu davanın savcısıyız demişlerdi, siyasi iradeyle ya da siyasetçileriyle ilgili de bir şikayetiniz oldu mu, olacak mı?" sorusu üzerine Dursun Çiçek, "Şimdi bu soruşturmanın ikinci safhası. Bu suçu işleyen, yargıçlar, polisler ve diğerleri, siyasetin ne kadar bu suçun içinde olduğunu beyanlarıyla ortaya koyacaklar. Delillerle ortaya koyacaklar" diye cevap verdi. Açıklamanın ardından Dursun Çiçek ve kızı İrem Çiçek adliyeye girdi.

BALYOZ DAVASI'NA BAKAN SAVCI VE HEYETTEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Dursun Çiçek, Balyoz'da kumpas iddialarını yürüten savcı Gökalp Kürkçü'ye vermek üzere 6 sayfalık dilekçe hazırladı. Çiçek, dilekçesinde, Balyoz Davası'na bakan mahkeme heyeti ve savcıları ile eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, İstanbul Terörle Mücadele Şubesi eski Müdürü Yurt Atayün ve Gazeteci Mehmet Baransu hakkında şikâyetçi oldu. Çiçek dilekçesinde şüphelilerin "Örgüt kurma, iftira, suç uydurmak, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, görevi kötüye kullanma" suçlarından haklarından dava açılması talep etti.

ERGENEKON DAVASINA BAKAN HEYETTEN VE SAVCILARDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Dursun Çiçek, Ergenekon'da kumpas iddialarına ilişkin soruşturmaya bakan savcı Mesut Erdinç Bayhan'a sunmak üzere hazırladığı dilekçesinde ise, Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, aralarında Zekeriya Öz'ün de bulunduğu 9 savcı ve soruşturmada görev alan polislerden şikayetçi oldu. Öte yandan Balyoz Davası sanıklarından emekli orgeneral Çetin Doğan'da Balyoz'da kumpas iddiaları üzerine yürütülen soruşturmada Mehmet Baransu ve eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ünden şikayetçi olmuştu. 

Cem TURSUN / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...