Duruş bozukluğuna 5 basit çözüm

Kötü duruş, vücuttaki tüm ağrıların başlıca kaynağı olabilir. Duruş bozukluğu yaşamamak için bunları yapın

11 Eylül 2017, Pazartesi 19:53
A A
DÜZENLİ SPOR YAPIN

DÜZENLİ SPOR YAPIN

Omurga eğriliğini ileri yaşlarda düzeltmek zordur, bu yüzden çocukların erken yaşlarda sporla tanıştırılması gerekir. Spor, kasları güçlendirdiği için dik durmayı sağlar. Ancak çocukluk çağında yapılması gerekenler, spor ile sınırlı değildir. Özellikle okul döneminde ağır çantaların taşınmaması, sırtta ya da elde taşınan çantaların yerine çekmeli olanların tercih edilmesinde yarar vardır.

DOĞRU DURUŞU ÖĞRENİN

DOĞRU DURUŞU ÖĞRENİN

Doğru duruş, öğrenilerek alışkanlık haline getirilebilir. Ancak bunun için, kimi zaman dışarıdan uyarıda bulunulması gerekebilir. Özellikle çocukların yaşam alanlarının boy ve vücut yapılarına göre düzenlenmesi önemlidir. Çocuklar ders çalışırken ya da televizyon izlerken oturma pozisyonunda durmakta zorlanıyorsa, bıkmadan usanmadan uyarılmaları gerekir. Bu sayede, bir süre sonra doğru duruş pozisyonunu benimseyip, uyarıya gerek kalmadan uygulayabilirler. Ayrıca yürürken karnı içeri çekerek, mümkün olduğunca omurgaya doğru yapıştırmak da kişiyi doğru duruşa yönlendirir.

AYNI POZİSYONDA UZUN SÜRE KALMAYIN

AYNI POZİSYONDA UZUN SÜRE KALMAYIN

Duruş bozukluklarının temelinde ofiste, masa ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler yatar. Çalışma alanındaki masa ve sandalyenin ergonomik ve kişinin vücut yapısına uygun olması şarttır. Ofiste, “90-90” denilen pozisyonda oturmasını önerilir. Bu oturuş şeklinde dizlerin 90 derece açı ile kıvrılarak yere değmesi, sırtın dizlerle oluşturduğu açının ise yine 90 derece olması gerekir. Kollar da rahatça masanın üstüne konulabilmelidir. Eğer koltuk kolçaklı olursa, kişinin duruşu daha rahat olur. En önemli etken ise kişinin aynı pozisyonda çok uzun süre kalmamasıdır.

DİNLENMEYE ZAMAN AYIRIN

DİNLENMEYE ZAMAN AYIRIN

Beden gücüyle çalışanlar için duruş bozukluğunun düzeltilmesi çok önemlidir. Çünkü uzun süreli bozukluklar, ağrılara yol açabilir. Örneğin ağır yük taşıyan insanların düzenli spor yapması mümkün olmayabilir, bu nedenle sağlıklı duruş için birtakım düzenlemeler yapılması gerekir. İşverenlerin çalışma saatlerini bu fikre göre düzenlemesiyle, beden gücüyle çalışan kişiler iş dışında, bir yere gidip uzun saatler oturmak yerine, uzanarak dinlenebilir.

DÜZENLİ UYUMAYA ÇALIŞIN

DÜZENLİ UYUMAYA ÇALIŞIN

Vücudun ertesi güne hazırlanması için kişinin düzenli uyuması şarttır. Fakat 10-12 saat uyumak, kaliteli uyku anlamına gelmez. Kas fizyolojisi açısından kasların yeniden tamir edilebilmesi için düzenli ve yeterli uykunun yeri ayrıdır. Ancak burada yatış pozisyonu da önem taşır. Kişinin, kaslarını yormayacak şekilde uyuması gerekir. Gevşemesi gereken kasınızı yoracak bir şekilde, örneğin kolunuzu başınızın altından geçirerek yatarsanız, duruş bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca baş ile omuz arasındaki yüksekliği dolduracak bir yastık kullanılması önerilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Onlar, kanserden güçlü çıktılar