Dürzi lider öldürüldü

Dürzi lider öldürüldü

Suriye'nin güneyinde Dürzilerin yoğun olarak yaşadığı Suveyda'da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda Dürzi lider el Bel-us öldü

05 Eylül 2015, Cumartesi 08:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Suriye resmi ajansı SANA’nın emniyet kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, ülkenin güneyinde Dürzilerin yoğun olarak yaşadığı Suveyda kentinde bomba yüklü iki aracın infilak ettirilmesi sonucu 8 kişi yaşamını yitirdi, 20’den fazla kişi de yaralandı.

Emniyet kaynakları saldırıya ilişkin bilgi vermedi.

Dürzilerin çoğunlukta olduğu Suveyda kentinde, Dürzi lider Şeyh Vahid el Bel-us ’un aracında meydana gelen patlamada, kendisi ve yanındakilerin hayatını kaybettiği belirtilmiş, kentin başka bir bölgesinde gerçekleşen ikinci patlamada ise ölü ve yaralıların olduğu bildirilmişti.

Suveyda’da Dürzilerin önemli liderlerinden biri olarak bilinen el Bel-us, rejim karşıtı söylemleri ile kentte çocukların orduda askerlik yapmasına karşı çıkıyordu. Kentteki siyasi güvenlik birimleri ve yönetimiyle zaman zaman gerginlik yaşayan el Bel-us ve bölge halkı, vali ile emniyet müdürünün istifasını isteyen gösteriler düzenlemişti.

Öte yandan kentteki yerel medya aktivistleri, Dürzilerin kentte yönetim karşıtı protestolar düzenlediğini, Hafız Esad’ın büstünü yaktığını ve Beşar Esad’ın posterlerini yırtığını dile getirdi.

AA

 


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eşinin ameliyatla kesilen bacaklarını torbada teslim aldı