Duş alırken bunlara dikkat edin!

Duş alırken bunlara dikkat edin!

Duş alırken oluşan sıcak ve nemli havanın sağlığınıza ve güzelliğinize zarar vermemesi için dikkat etmeniz gerekenler...

13 Eylül 2016, Salı 15:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Duş almak kimisi için sadece bir temizlik eylemiyken, çoğumuz içinse büyük bir keyiftir. Fakat duş alırken edindiğiniz bazı alışkanlıkların cildinize zararlı olabileceğini biliyor muydunuz? Daha sağlıklı bir cilt için bunlara dikkat edin.

ÇOK SICAK SUYLA YIKANMAYIN

Sıcak su gevşemenize ve rahatlamanıza olanak sağlayabilir, ancak çok sıcak suyla yıkanmak cildiniz için hiç iyi değil. Sıcak su yerine ılık su ile duş almaya özen gösterin.

UZUN SÜRE DUŞTA KALMAYIN

Küçükken banyodan çıktığınızda ellerinizin buruş buruş görüntüsü çok komik ve eğlenceliydi fakat, o buruş buruş görüntü aslında cildiniz nem kaybediyor demek. O nedenle çok uzun süreli duşlar almayın.

CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

Cilt tipiniz ne olursa olsun vücudunuz duş aldıktan sonra neme ihtiyaç duyar. Cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle her duştan sonra muhakkak vücudunuzu nemlendirin. Eğer ben duştan sonra çok üşeniyorsanız bebe yağı ile duşta da vücudunuzu nemlendirip duş sonrası bu adımı atlayabilirsiniz. En son durulandıktan sonra bütün vücudunuza bebe yağı sürüp yeniden durulanın.

AYAKLARINIZLA İLGİLENİN

Duş alırken birçoğumuzun genellikle unuttuğu bir adım da ayaklarımızı yıkamak... Aslında duş, pedikür için ideal yerdir. Bir ponza taşıyla ayaklarınızdaki ölü deriden rahatça kurtulabilirsiniz.

KESEYİ ÇOK SERT KULLANMAYIN

Kese atmak ülkemizde oldukça yaygın bir ölü deri atma yöntemidir. Ancak ölü derilerinizden kurtulmak için cildinizi çok sert keselerseniz teninizi incitirsiniz. Keseyi oldukça yumuşak ve dairesel hareketlerle uygulamalısınız. Ya da kese yerine vücut peelinglerini uygulayabilirsiniz.

DUŞTA YÜZÜNÜZÜ YIKAMAYIN

Her ne kadar büyük bir zaman tasarrufu gibi görünse de duş sırasında kullandığınız suyun sıcaklığı yüzünüzü yıkamak için ideal su sıcaklığı değildir. Uzun süre buhara ve ısıya maruz kaldığı için yüzünüz oldukça hassas olacaktır ve cildinizi tahriş etmenize neden olabilir.

LİFİNİZİ DUŞUN İÇİNE ASMAYIN

Lifinizi kullandıktan sonra bol miktarda nem ve ısı bulunan duşunuzun içine asmanız bakterilere davetiye çıkarmanız anlamına gelmektedir. Her ne kadar kullandığımız puf lifler antibakteriyel olduğunu iddia etse de nem, ısı ve ölü vücut derileri bakterilerin en çok sevdiği şeylerdir. Bu nedenle duştan sonra lifinizi kuru ve serin bir yerde saklamalısınız.

HER GÜN SAÇINIZI YIKAMAYIN 

Vücudumuz kadar saçımızın da neme ihtiyacı vardır. Her gün saçlarınızı yıkarsanız saçlarınız nem kaybeder ve kuruysa daha kuru yağlıysa daha da yağlı olmasına yol açar. Özellikle sıcak yaz günlerinde her gün, bazen günde birkaç defa duş alma ihtiyacı hissedebiliriz, ama her seferinde saçımızı yıkamamalıyız.

DUŞTAN ÇIKARKEN SUYUNUZU YAVAŞ YAVAŞ SOĞUTUN 

Duşunuzu aldıktan sonra en son suyunuzu yavaş yavaş soğutmanız gerek. Böylece sıcaktan açılan gözeneklerinizi küçültmüş olursunuz ve sağlıklı bir cilt elde edersiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey suyu birden soğutmamak. Eğer suyu birden bire soğutursanız vücudunuzdaki damarlar genleşip çatlayabilir.

SAÇINIZI HAVLUYLA SERTÇE KURULAMAYIN 

Duştan sonra cildiniz ısı ve suyla nem kaybettiği için oldukça hassas olacaktır. Bu nedenle havlunuzu ileri geri sürterek değil mümkün olduğunca tampon hareketlerle kullanmaya özen gösteriniz.


 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüsten koruyan bitki: Ginseng