Duşta yapılan 10 hata

Ne sıklıkta duş alıyorsunuz? Tahmin edelim, en geç iki günde bir. Yani muhtemelen bir hafta içinde en sık yaptığınız işlerden biri. Peki duşta yaptığınız hataları hiç düşündünüz mü? Banyo yaparken yaptığınız hatalar hem cilt hem de saç sağlığınıza zarar veriyor.

22 Nisan 2021, Perşembe 13:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Aşırı sıcak su

Aşırı sıcak su

Sıcak su cilt kuruluğunu artırıyor. Vücudunun çok sıcak su ile temasından da olabildiğince kaçınmalısın. Üstelik çok sıcak suyla yıkanmak saçların yıpranıp dökülmesine neden oluyor. 40 derecenin üzerindeki su, saç derisinin tahriş olmasına ve saç dökülmesi sorunu olmasına neden olur.

 Uzun süre duş almak

Uzun süre duş almak

20-30 dakikalık duşların daha temiz olmayı sağladığına inanılsa da cilde zarar vermek dışında faydası olmuyor. Uzun süre duşta kalmak ciltte kaşıntı, kızarıklık sorunlarının oluşmasına neden oluyor. En ideal duş süresi 10 dakika.

 Duş jelini abartmak

Duş jelini abartmak

Renkleri, kokuları ve yarattığı temizlik hissi sayesinde çoğu insanın sabun yerine tercih ettiği duş jeli, koku esanslarının yapısı nedeniyle cildin pH dengesini bozan kimyasal maddeler içeriyor. Bu da cildin egzama, mantar gibi sorunlara meyili olmasına neden oluyor.

 Eski ve ıslak lif kullanmak

Eski ve ıslak lif kullanmak

Islak lif ya da süngerler bakteri ve küf oluşumuna neden olabildiği için lif veya süngerini dört haftada bir değiştirmelisin.

Çok fazla liflenmek

Çok fazla liflenmek

Peeling ve kese uygulamaları, cildi ölü derilerden arındırarak rahatlatsa da aşırı yapıldığında deride oluşan sürtünmeye bağlı iritasyon nedeniyle cilt kuruluğunda artış olur.

 Cildi ve saçları çok fazla kurulamak

Cildi ve saçları çok fazla kurulamak

Banyo rutini sonrasında cildini de saçlarını da çok sert şekilde havlu ile kurulamamalısın. Islak saça havlu sarmak saçların kırılgan hale gelmesine neden olduğundan kendi halinde kurumaya bırakman gerekir. Duştan çıkmadan önce saçlarının suyunu akıtmak için çamaşır sıkar gibi sıkman da saçlarının yıpranmasına neden olur. Sert havlu cildini de çok fazla kurulamamalısın. Yumuşak bir havluyla yavaşça kurutup biraz nemli bırakmalısın. Banyodan sonra cilt tipine uygun nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmemelisin.


 Asıl duşu akşam yapmalı

Asıl duşu akşam yapmalı

Sabah yapılan duş soğuk su sizi uyandırmaya yardımcı olabileceği için gerçekten kişisel tercih meselesidir, ancak gece yatmadan önce duş almayı öneriyor. Böylelikle yatağa girmeden önce cildinize gün içinde yapışan her şeyden kurtulacağınızı belirtiyor.


 Cilt kurumadan nemlendirin

Cilt kurumadan nemlendirin

Beklemeyin! Duştan çıkıldığında vücudu nemlendirmek nem tutmaya yardımcı oluyor. Eğer beklerseniz kuru cilt riski taşırsınız. Bu nedenle cildinizi kurutmadan nemlendiricinizi sürmeye başlayabilirsiniz.

Her gün duş alınmamalı

Her gün duş alınmamalı

Haftada üç gün duş alınmalı. Ve saçlarınızı da her gün yıkamamanız gerek. Her gün yıkarsanız saçlarınızın doğal yağlarını kaybedersiniz. Günde bir defadan fazla duş yaparsanız yalnızca koltuk altı, ayak ve diğer kirli bölgeleri her gün yıkamanızı ve cildinizi kurutacak sabundan kaçınmanızı öneriyor.

Esans içeren vücut yağları kullanmayın

Esans içeren vücut yağları kullanmayın

Belki kokusuyla sizi rahatlatır ama aynı zamanda tenden kolay kolay arındıramazsınız. Yine de çok istiyorsanız, banyo suyunuza bir kabın içine koyacağınız bir miktar yulaf ezmesi ile birlikte bir kaç damla damlatın. Yulaf ezmesi kokuyu korurken, yağı da emecektir. Aynı zamanda deriyi nemlendirirken, egzama ya da diğer deri hastalıklarından da koruyacaktır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandemi erkeklerin makyaja olan ilgisini artırdı