Düşük kolestrol prostatı önlüyor

ABD'de yapılan bir araştırma, düşük kolesterolün, erkeklerin hızla yayılan prostat kanseri türüne yakalanma riskini azaltabileceğini bildirdi

03 Kasım 2009, Salı 20:45
A A
Düşük kolestrol prostatı önlüyor

Cancer Epidemiology Biomarkers&Prevention dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmakla, prostat kanserinin en saldırgan türüne yakalanma riski azaltılabiliyor.

Federal kanser önleme araştırması programına katılan 6 bin erkek üzerinde yapılan çalışmada, kolesterol seviyesi 200’ün altında olan erkeklerin, yüksek kolesterollü erkeklere göre saldırgan prostat kanserine (high-grade prostate) yakalanma riski yüzde 50 daha az olduğu ortaya çıktı.

Doktorlar, kolesterol tedavisi için kullanılan Lipitor ve Crestor gibi statin tipi ilaçları erkeklere tavsiye etmek için henüz erken olduğunu belirterek, bu ilaçların kalp hastalıklarını önlemek için de geniş biçimde kullanıldığına dikkat çekti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.