Düzenli acı biber tüketmek ömrü uzatıyor

ABD'de yapılan bir araştırma düzenli acı biber tüketmenin kanser veya kardiyovasküler gibi hastalıklardan ölüm riskinin ciddi bir oranda azalttığını ortaya çıkardı.

11 Kasım 2020, Çarşamba 15:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD Ohio'daki Cleveland Clinic'teki araştırmacılar, 570 bin kişinin sağlık verilerini içeren bir araştırma yaptı. Çalışmada düzenli olarak acı biber yiyen kişilerin, kanser veya kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklardan kaynaklanan erken ölüm riskinin dörtte bir oranında daha düşük olduğu bulundu.

Bibere acı tat veren antioksidan olan kapsaisin, iltihap ve tümörlerle savaşıyor, kan şekerini kontrol altına alıyor, diyabete ve obeziteye karşı koruyor.

Önceki çalışmalarda ise, acı biberin kanser, diyabet, kalp hastalığı ve felç de dahil olmak üzere bir dizi hastalık riskini azalttığı ortaya çıkarılmıştı.

Ölüm riskini yüzde 14 azaltıyor

Ölüm riskini yüzde 14 azaltıyor

Oxford Üniversitesi, Çin Tıp Bilimleri Akademesi ve Harvard Halk Sağlığı Fakültesi tarafından gerçekleştirilen farklı bir çalışmada, her gün veya günaşırı acılı yiyecekler tüketenlerin, kanser, kalp ve solunum rahatsızlıklarından ölüm risklerinin yüzde 14 azaldığı ortaya konulmuştu.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Moringa çayının nedir? Moringa çayının faydaları ve zararları nelerdir?