Düzenli alınan vitamin takviyesi vücuda zararlı!

Düzenli alınan vitamin takviyesi vücuda zararlı!

Son yapılan bir bilimsel araştırma, alınan vitamin takviyelerinin sağlığa iyi gelmesinin aksine vücuda zarar verdiğini ortaya koydu. Uzmanların önerisi, takviye yerine sağlıklı beslenme

09 Nisan 2019, Salı 14:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

ABD'deki Tufts Üniversitesi Friedman Beslenme ve Bilim Bölümü'nden Doç.Dr. Fang Fang Zhang araştırma sonuçları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, düzenli olarak kullanılan vitamin haplarının ölüm riskini azaltmadığı, aksine sağlığa zararlı olabileceği yönünde kanıtlar olduğunu belirtti.

NBC News'in aktardığı habere göre, araştırmayı gerçekleştiren Doç.Dr Zhang ve meslektaşları 27 bin 725 Amerikalı yetişkinin katıldığı deneyde vitamin haplarının ve gıdalarda bulunan besinlerin etkilerini inceledi. Deneye katılanların yarısından fazlası vitamin ve mineral takviyeleri aldığını aktardı.

TAKVİYE YERİNE SAĞLIKLI BESLENİN

Araştırmacılar, deney sırasında besin takviyesi almanın ölüm riskini düşürmediği bunun yerine sağlıklı beslenerek vitaminleri besinlerden alan deneklerin ölüm riskinin daha az olduğu sonucuna vardı.

YETERLİ K VİTAMİNİ ÖLÜM RİSKİNİ AZALTIYOR

Buna göre deney sonuçlarında, besin takviyesi almak kalp ve damar hastalıkları veya kanser gibi hastalıklarda ölüm riskini düşürmezken gıdalardan alınan yeterli miktardaki K vitamininin bahsi geçen hastalıklardan kaynaklanan ölüm riskini yüzde 20 düşürdüğü ortaya çıktı.

Araştırmacılar ayrıca deneklerin yiyeceklerden aldığı besinlerin vücutları için koruyucu ancak besin takviyelerinden aldıkları vitaminlerin vücutları için koruyucu olmadığı sonucuna vardı.

Diğer yandan çok fazla miktarda kalsiyum takviyesi almanın kanserden dolayı ölüm riskini artırabileceği ifade edildi.

DHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları