e-Devlet Miras Sorgulama nasıl yapılır? (e-Devlet'ten yeni hizmet: Mirasçılık Belgesi )

e-Devlet Miras Sorgulama nasıl yapılır? (e-Devlet'ten yeni hizmet: Mirasçılık Belgesi )

Soyağacı ve şehit sorgulamadan sonra e-Devlet üzerinden artık ‘Mirasçılık Belgesi (veraset ilamı)’ işlemleri de yapılacak. 6 Mart’tan (bugün) itibaren verilmeye başlanacak hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişilerden size miras kalıp kalmadığı öğrenilebilecek.

06 Mart 2018, Salı 11:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
E-Devlet'ten miras sorgulama dönemi başlıyor. Son dönemde "Soy Ağacı" ve "1853-1928 Dönemine Ait Şehit Bilgisi Sorgulama" hizmeti başlatan  e-Devlet uygulaması bu kez de sistem üzerinden "Mirasçılık Belgesi" hizmeti vermeye başlıyor.


BUGÜNDEN İTİBAREN HİZMET VERİLMEYE BAŞLANACAK


6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanacak hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

 "Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir."


ACABA SİZE MİRAS KALDI MI?


Haberin açıklanması ile birlikte binlerce kullanıcı kendisine miras kalıp kalmadığını araştırmaya başladı.
e-devlet tarafından gerçekleştirilen soyağacı uygulamasında site yoğunluktan dolayı uzun süreli olarak kilitlenmişti.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Borsa günü yükselişle tamamladı