E-Devlet'ten baktı, icralık olduğunu fark etti!

İzmir Bornova’da iki yıldır iş arayan 25 yaşındaki Şakir Akıl, e-Devlet'e girdiğinde adına açılan şirket üzerinden 37 bin liralık icra borcu olduğunu öğrendi. Şakir Akıl, “İşsizim, adıma şirket açılıyor ve üstüne icralık oluyorum. Her gün onlarca yere iş başvurusu yapıyordum, şimdi bu işle uğraşmaktan iş arayamaz oldum" dedi. Talihsiz adam, "Bana mahkemeden tebligat gelmedi ama ben sık sık e-Devlet sistemine girdiğim için bu olayı erken öğrenmiş oldum. Avukatım, eğer geç fark etseydim itiraz hakkımın bulunmayacağını ve parayı mecburen ödemem gerekeceğini söyledi" dedi.

15 Mart 2018, Perşembe 10:10
A A
E-Devlet'ten baktı, icralık olduğunu fark etti!
İzmir’in Bornova ilçesine bağlı Doğanlar Mahallesi'nde yaşayan Şakir Akıl (25), 5 yıl önce askerden döndü ve ardından mide ameliyatı geçirdi.

Rahatsızlığı sebebiyle ağır işlerde çalışamadığını ve iki yıldır kendisine uygun bir iş aradığını belirten Akıl, bir hafta önce e-Devlet sistemine girmesiyle büyük şaşkınlık yaşadı. 37 bin liralık icra borcu sebebiyle kendisine dava açıldığını gören genç adam, soluğu adliyede aldı. Adına açılan şirketin karşılıksız çek sebebiyle 37 bin liralık icra borcu olduğunu öğrenen Akıl, konuyla ilgili hukuki süreç başlattı.
 

'İMZA BANA AİT DEĞİL'


Sık sık e-Devlet sistemine baktığını kaydeden Şakir Akıl, yaşadığı olayı şu sözlerle anlattı:

"E-Devlet sistemine girdiğimde, adıma açılmış icra takibi gördüm ve hemen adliyeye gittim. Dosyaya baktığımda, adıma şirket açıldığını ve icralık olduğumu öğrendim. Ne şirketi açanlarla herhangi bir diyaloğum var ne de benim adıma verilen çeki biliyorum. Karşılıksız çekteki imza bana ait değil. Bu sebeple itirazda bulundum. Hem bankadan hem de adıma şirket açanlardan da şikâyetçi oldum. Bana mahkemeden tebligat gelmedi ama ben sık sık e-Devlet sistemine girdiğim için bu olayı erken öğrenmiş oldum.
 

"İŞSİZİM AMA İCRALIĞIM"


Avukatım, eğer geç fark etseydim itiraz hakkımın bulunmayacağını ve parayı mecburen ödemem gerekeceğini söyledi. Üzerimde mal varlığı yok, sigortam yok. O zaman da cezaevine girmem gerekebilirdi. Şimdi mahkemenin kararını bekliyorum. Olay aslında çok trajikomik. İşsizim, adıma şirket açılıyor ve üstüne icralık oluyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Her gün onlarca yere iş başvurusu yapıyordum, şimdi bu işle uğraşmaktan iş arayamaz oldum. Depresyona girdim. Geceleri uyuyamıyorum."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.