e-Devlet’ten kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Türkiye Bankalar Birliği ücretsiz Risk Merkezi Raporu, e-Devlet üzerinden alınabilecek. 15 Mart’ta başlayan uygulama vatandaşlar tarafından ilgi gördü. Ücret ödemeden banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini öğrenmek isteyenler “e-Devlet’ten kredi notu sorgulama nasıl yapılır?” sorusunu merak ediyor. İşte detaylar…

17 Mart 2019, Pazar 17:44 Son Güncelleme:
A A
e-Devlet’ten kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Türkiye Bankalar Birliği'nin "Risk Merkezi Raporu Başvurusu" hizmeti, 15 Mart itibarıyla e-Devlet kapısı üzerinden tüm kullanıcıların erişimine açılmıştı. Kullanıcılar “e-Devlet’ten kredi notu sorgulama nasıl yapılır?” sorusunu merak ediyor. İşte detaylar…


Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, vatandaşlar tarafından yoğun olarak talep edilen yeni bir hizmet daha, Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda, e-Devlet kapısına entegre edildi.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak sunulmaya başlandı. Daha önce ücret ödeyerek alınan bu hizmet, kişi başı ayda bir defa olmak üzere ücretsiz sunuluyor. Vatandaşlar bu hizmet ile evinde internet üzerinden ücret ödemeden banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini görebiliyor.

Raporda borç bilgileri banka ve finansal kuruluş bazında yer alıyor. Vatandaş, bu uygulama ile tüm borçlarını ve varsa ödenmemiş olan faiz, komisyonlarını topladığında toplam borç tutarına ulaşabilecek. Ayrıca son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal ettirilmiş açık ve kapalı durumdaki borçlar görülebiliyor.

E-DEVLET’TEN KREDİ NOTU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcılar, e-Devlet kapısında yer alan kimlik doğrulama yöntemlerinden biri ile kimliklerini doğruladıktan sonra, "Risk Merkezi Raporu Başvurusu" hizmetini seçerek, "Kredi Limit ve Borç Bilgileri" veya "Çek Bilgileri" raporlarından birini talep edebilecek.

e-DEVLET’TEN RİSK MERKEZİ RAPORU ALABİLMEK İÇİN TIKLAYIN

YOĞUNLUĞA GÖRE RAPOR HAZIRLANACAK

İlgili talebin Türkiye Bankalar Birliğine iletilmesinin ardından, buraya gelen taleplerin yoğunluğuna bağlı olarak 2 saat ile 1 gün arasında rapor hazırlanıp kullanıcıya SMS ile raporun hazır olduğuna ilişkin bilgi iletilecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Elazığ merkezli 6.8’lik deprem, yurdun doğusunu salladı