Edebiyat tutkunları için üretilen ileri düzey bir tasarım: Kitap kokulu parfüm

Karl Lagerfeld’den edebiyat tutkunlarına parfüm…  İşte kitap kokulu parfüm hakkında bilmeniz gereken her şey…    

14 Eylül 2017, Perşembe 15:03
A A

İnsanların kitapla ve kitap kokusuyla kurdukları bağ, her zaman ayrı bir yerde durur. Kitaba nesne olarak da anlam yükleyen pek çok okuyucu, bu anlamın en büyük parçası olarak kitap kokusunu bir hayli önemser.

Çünkü yaşanmışlık hissinin varlığı, kitap sayfalarında var olduğu sürece insana farklı bir algı üzerinden aitlik duygusu yükler. Yaşadığımız dönemde her şeyin hızla tüketiliyor olması da kokulara yüklenen anlamın önem kazanmasının önünü açmaktadır.

Zira e-kitapların varlığı, bu duruma en büyük örnektir. Ancak yine de insanlar gerçek kitaplardan kopmamakta, bu alışkanlığı sürdürmektedirler.  

Son dönemlerde kitap kokusu üzerine ortaya çıkan bir tasarım, bu duruma yüklenen anlamın da ötesinde farklı bir boyun kazandı.

İnsanların yıllar içerisinde kütüphanelerinde biriktirdiği kitapların o kendine has kokusu, parfüm olarak üretildi. Evet, kulağa bir hayli ilginç gelen bu girişim oldukça titiz bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı.  

Listelist'in haberine göre Modacı Karl Lagerfeld tarafından tasarlanan Paper Passion (Kağıt Tutkusu), içerik olarak misk ve leylak ile de desteklenerek son haline getirildi.  

Parfümün ambalajı da en az kendisi kadar ilginç bir tasarımla sunuluyor. 32 sayfalık bir kitabın tam ortasına yerleştirilen tasarımın önsözü de Lagerfeld’e ait.  

Böyle bir parfüm üretme fikri ise yayıncı Gerhard Steidl’dan çıkmış. Steidl, parfüm tasarımcısı Geza Schön’e ulaşmış ve fikrini paylaşmış. Madonna’dan Lionel Messie’ye kadar uzanan pek çok müşterisi bulunan tasarımcı Schön, yaptığı çalışmalar sonucunda 13 ayrı maddeyi karıştırarak kağıt kokusunu elde etmiş.  

Ve Nobel ödüllü Alman yazar Günter Grass, bu ilginç tasarım için bir şiir kaleme almış.  

Geçek kitap kokusunun yerini hiçbir zaman alamayacak olan bu çılgın tasarım, yine de farklı bir girişim olarak hayatımıza girmiş durumda.  

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Mobilyalarınızın ömrünü uzatmak için 7 öneri