Efkan Ala: İnşallah bütün partiler inisiyatifi beraber alır

İçişleri Bakanı Efkan Ala, askeri darbe girişimine yönelik istihbarat zafiyeti olup olmadığıyla ilgili "Hazır bütün partiler bu işe karşıyken güzel bir sonuç almışken, inşallah bunu kurumsallaştıracak inisiyatifi de beraber alırız" dedi

16 Temmuz 2016, Cumartesi 17:49
A A
Efkan Ala: İnşallah bütün partiler inisiyatifi beraber alır

İçişleri Bakanı Ala, Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu’na girerken, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İnisiyatifin şu anda devlet birimlerinde ve güvenlik güçlerinde olduğunu vurgulayan Ala, "Milletimiz bir beladan, bir rezillik kurtuldu. Bunu millete yaşatan bu paralel çetenin ne menem bir şey olduğunu bundan görüldü. Çok açık bir biçimde lanetliyoruz. Ama bu milletin iradesini kimse sandığa gitmeden elde edemez. Kimse bu milletin iradesini yok sayamaz. Yok sayan altında kalır. Bu akşam için de elbette inisiyatif şu anda hiç tereddütsüz biçimde güvenlik güçlerinde, devlette, millette. Vatandaşlarımızın da bu akşam da sokaklarda, kendi şehirlerinin meydanlarında bu durumu biraz daha kutluyor olması gerekir ve sahip çıktığının altını daha teyitle çizmesi lazım. Özet olarak bu akşam da sokakta, meydanlarda olmalıyız. Ama inisiyatif de kesinlikle şu anda devlet birimlerinde, güvenlik güçlerinde, poliste" ifadelerini kullandı.

"İNSANLARIMIZA BUNU YUNAN YAPMADI"

Halkı dün akşam olduğu gibi sokağa ve meydanlara davet eden Bakan Ala, "Hem askerin içinde hem jandarmanın içinde bu çeteye karşı olanlarda orada bir tereddüt yok ama riske edilebilecek bir durum değil. Meclis’i, Cumhurbaşkanı’mızın olduğu yeri bombalayan, insanlarımıza bunu Yunan yapmadı. Yani Yunan yapmadı derken savaştayken bile bu kadar ağır bir insanlık dışı saldırıyı gerçekleştirmedi ama bunlar gerçekleştirdiler. O bakımdan dikkatli olmak lazım. Her zaman tetikte olmak lazım. Bu gece de mutlaka sokakta olmak lazım. Ben dünkü gibi tekrar sokağa davet ediyorum. Biz de meseleye vaziyet ediyoruz. Kaç kişiyi görevden aldık, ne kadar kişi tutuklandı. Gerekli tedbirler alınıyor. İkisinin bir arada olması lazım. Bu akşam da bunu yapacağız hep birlikte. Ertesi güne de artık bunun tortularından bile kurtulmuş vaziyette uyanacağız" diye konuştu.

"İNŞALLAH BUNU KURUMSALLAŞTIRACAK İNİSİYATİFİ BERABER ALIRIZ"

Askeri darbe girişimine yönelik herhangi bir istihbarat zafiyeti olup olmadığı sorulan İçişleri Bakanı Ala, şöyle yanıt verdi: "Bunların hepsi değerlendirilecek. Türkiye’de bir sistem sorunu da var. Sistem bu tür marazi durumları üretiyor. Bu tür marazi durumların saklanmasını, gizlenmesini de mümkün kılıyor. Bundan kurtulmamız lazım. Hazır bütün partiler bu işe karşıyken, güzel bir sonuç almışken, inşallah bunu kurumsallaştıracak inisiyatifi de beraber alırız"

Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.