Ege'de kriz kaygısı

Ege'de kriz kaygısı

11 Eylül 2009, Cuma 11:43
A A

Ege’de Türk ve Yunan uçakları arasındaki "it dalaşı" olaylarının tırmanmasının kaygı yarattığı bildirildi. The Economist dergisi, Batı diplomatlarına dayanarak Ege’de Türk ile Yunan uçakları arasında "it dalaşı" olaylarının kayda değer bir tırmanma yaşandığını belirterek "Bir başka NATO krizi mi hazırlanıyor? "sorusunu sordu.
Prestijli The Economist dergisi son sayısında NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in NATO ile AB arasındaki işbirliğini iyileştirmeyi amaçladığını belirterek Rasmussen’in bu alanda yaşanan sorunları Türkiye ve Yunanistan’a yaptığı ziyaretler sırasında ele aldığını anımsattı.

Türkiye’nin, Yunanistan ve Rum Kesimi’nin kendisinin AB askeri planlama çalışmalarına katılımına itirazları nedeniyle NATO ile AB askeri işbirliğinin geliştirilmesine karşı çıktığını kaydeden dergi, bunun sonucunda NATO’nin resmi olarak Afganistan’da görev yapan AB polislerini koruyamadığına işaret etti.
İngiliz dergisi, Türkiye’nin "Hz. Muhammed karikatürleri" krizi ve Roj TV nedeniyle Rasmussen’in NATO Genel Sekreteri olarak görevlendirilmesine karşı çıktığını anımsatarak Rasmussen’in, Müslümanların "öfkesi"ni azaltmak amacıyla Türkiye ziyaretini Ramazan’a denk düşürerek bir iftar yemeğine katıldığına dikkat çekti. Dergi şöyle devam etti:

"Ancak Türk evsahipleri, pek etkilenmedi. Afganistan’a yönelik muharebe asker talebi ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın (Rum Kesimi) NATO’ya katılması girişimleri geri çevrildiği gibi görünüyor. Ancak Afganistan’daki yeniden yapılanma projelerinde görev almak üzere ek Türk askeri konusunda ise bir taahhüdü kopardı."

-"TÜRKİYE LİMANLARINI AÇMASA, MÜZAKERELER DONDURULABİLİR"-

Yazıda Rasmussen’in Kıbrıs’ta bir anlaşma olmadığı sürece NATO’nun AB ile ilişkilerinde önemli bir iyileşmenin sağlanması olasılığının pek bulunmadığını kabul ettiği belirtilirken de "Türkiye, Rum hükümetini tanımıyor. Limanları ve havaalanlarını Rumlara açma reddinin devamı bu yılın sonucunda AB üyelik müzakerelerinin dondurulmasına yol açabilir" görüşünü öne sürdü.
Rasmussen’in, "askerlerimizin hayatları riskte" diye pragmatizmin hakim olmasını istediğini ve AB’nin Türkiye ile, NATO’nun da Rum Kesimi ile güvenlik düzenlemelerini yapmasını önerdiğini belirten dergi, şöyle devam etti:
"Ancak Yunanistan, kısa bir süre önce sekiz Türk savaş uçağının Rodos’a giden bir Yunan yolcu uçağına tehlikeli bir biçimde çok yakın uçmasını protesto etti. Batılı diplomatlar da, Ege’deki Türk ve Yunan pilotları arasındaki it dalaşı olaylarının kayda değer bir biçimde tırmandığını söylüyorlar. Bir başka NATO krizi mi hazırlanıyor?"

ANKA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.