Eğitim - Kariyermeb gov tr LGS 2022 sonuçları! LGS sonuçlarına nasıl ve nereden bakılır? LGS sonuç öğren!

meb gov tr LGS 2022 sonuçları! LGS sonuçlarına nasıl ve nereden bakılır? LGS sonuç öğren!

meb gov tr LGS 2022 sonuçları! LGS sonuçlarına nasıl ve nereden bakılır? LGS sonuç öğren!

LGS sonuçları açıklandı. Bir milyonu aşkın öğrenci hayalindeki liseye girebilmek için 5 Haziran tarihinde LGS sınavında ter dökmüştü. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2022 LGS sonuçlarının açıklandığı duyuruldu. Peki, LGS sonuçlarına nasıl ve nereden bakılır? İşte 2022 MEB LGS sonuç sayfası

LGS sonuçlarına nasıl ve nereden bakılır?’ sorusu yaklaşık bir milyon öğrenci ve ailesi tarafından merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran’da düzenlenen sınavda öğrencilere iki oturumda toplam 90 soru sorulmuştu. MEB LGS sonuç sayfasını erişime açarken 193 öğrencinin tüm soruları bilerek tam puan aldığı kaydedildi. İşte 2022 MEB LGS sonuç sayfası...

meb gov tr LGS 2022 sonuçları LGS sonuçlarına nasıl ve nereden bakılır LGS sonuç öğren

LGS SONUÇLARINA NASIL VE NEREDEN BAKILIR?

LGS sonuçlarına Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesi meb.gov.tr adresinden öğrencinin T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgisi girilerek öğrenilebiliyor.

2022 MEB LGS SONUÇ SAYFASI

meb gov tr LGS 2022 sonuçları LGS sonuçlarına nasıl ve nereden bakılır LGS sonuç öğren

SINAVA YAKLAŞIK BİR MİLYON ÖĞRENCİ KATILDI

Merkezî sınavda Saat 09.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil testleri uygulandı.

İkinci oturum saat 11.30'da başladı ve bu oturumda öğrenciler matematik ve fen bilimleri testlerini cevapladı. Merkezî sınavda yer alan sorulardan hiçbiri iptal edilmedi.

5 Haziran 2022’de başarıyla uygulanan LGS kapsamındaki merkezî sınav sonuçları www.meb.gov.tr adresinde erişime açıldı. Başvuruların tüm 8. sınıf öğrencileri için otomatik olarak alındığı sınava 1 milyon 31 bin 799 öğrenci girdi ve katılım oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti.

 

193 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Sınava 48 farklı ilden katılan 193 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda 400-500 arasında puan alan öğrenci oranı geçen seneye göre artış gösterdi. Öğrencilerin yüzde 9,93'ü, 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı yüzde 56,04 ile 200-299 oldu.

KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI

Raporda, öğrencilerin cinsiyetleri ile sınav performansları arasındaki ilişki hakkında sonuçlar da incelendi. Elde edilen bulgular; önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduklarını gösterdi.

MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİNDE BAŞARI ARTTI

Yüz yüze eğitime kesintisiz devam edildiği eğitim öğretim yılının ardından gerçekleştirilen sınavda matematik ve fen bilimleri alt testlerinde doğru cevap sayısı ortalamalarının 2021 yılına göre kısmen artış gösterdiği görüldü.

SIRADAKİ HABER