Eğitim - Kariyer Lisede çift diploma imkanı

Lisede çift diploma imkanı

Paylaş
Lisede çift diploma imkanı

Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan IB, yurtdışı üniversitelere kabulde dikkate alınan en önemli diploma programlarından biri. Türkiye’deki birçok vakıf üniversitesi de IB mezunlarına yüzde 100’e varan oranda burs veriyor. Türkiye’de 62’si özel, 11’i de devlet lisesi olmak üzere toplam 73 okulda IB Diploma Programı uygulanıyor.

Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureate-IB), merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’nun dünyanın birçok ülkesinde uyguladığı bir diploma programı. Bu sistem; İlk Yıllar Programı, Orta Yıllar Programı ve IB Diploma Programı (DP) olmak üzere üç farklı gruptan oluşuyor. Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IBDP), lise öğrencilerini kapsıyor. IBDP, lise 11 ve 12’nci sınıfta okuyan öğrenciler için tasarlanmış bir sistem.

Haberin Devamı

2 YILLIK LİSE PROGRAMI

IBDP, üniversite öncesi iki yıllık bir program. Bu programı seçen lise öğrencileri, bitirme sınavları sonunda uluslararası geçerliliği olan IB diploması alıyor. IBDP, sadece yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyen öğrencilerin seçeceği bir program değil, Türkiye’deki üniversiteler için de önemli bir araç olarak tercih ediliyor. Türkiye’deki bütün IB okulları, bu programı ek bir program olarak okutuyor. Hem lise hem de IB diplomasına sahip olan öğrenciler, yükseköğrenim için üniversite giriş sınavına girmek zorunda.

BİRÇOK AVANTAJI VAR

* Milli Eğitim Bakanlığı diploması yanında uluslararası bir diploma imkanı var. Öğrenciler programdan çift diploma ile mezun oluyor.
* IB diploması, dünya genelinde pek çok üniversite tarafından tanınıyor.
* Türkiye’deki birçok vakıf üniversitesi, IB mezunlarına aldıkları puanlara göre yüzde 100’e varan burs ve yatay geçiş imkanı sağlıyor.
* IB diploması olan öğrenci, yurtdışı üniversitelere kabullerde öncelik alabiliyor, bazı derslerden muaf oluyor ve yıl atlama şansı yakalayabiliyor.
* Yükseköğrenimde faydalı olacak araştırma becerileri geliştiriyor.
* Öğrenciye zamanı en iyi şekilde kullanmayı ve en uygun yöntemlerle çalışmayı öğretiyor.
* Yaşam boyu öğrenmeye daha iyi hazırlıyor.

Haberin Devamı

30 YILDIR TÜRKİYE’DE

IBDP, ilk kez Türkiye’de 1994 yılında Koç Lisesi tarafından uygulandı. Bu diploma programı daha çok aralarında uluslararası okulların da yer aldığı özel okullar tarafından uygulanıyor. Türkiye’de 62’si özel, 11’i de devlet lisesi olmak üzere toplam 73 okul, IB Diploma Programı’nı uyguluyor.

PROGRAMI UYGULAYAN DEVLET LİSELERİ

* Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi
* Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi
* Çemberlitaş Anadolu Lisesi
* Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi
* Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi
* Kabataş Erkek Lisesi
* Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi
* Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi
* Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
* Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi k Vefa Lisesi

Haberin Devamı

GALATASARAY İLKOKULU İÇİN KURA ZAMANI

Her yıl binlerce velinin katıldığı Galatasaray İlkokulu için kura kayıtları, online randevu sistemi ile 27 Haziran-12 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Devlet ilkokulu olan Galatasaray’a her yıl kurayla 50 öğrenci alınıyor. Kura çekilişi, 14 Temmuz saat 11.00’de noter huzurunda olacak. Çekiliş sonucunda 50 aday öğrenci, yedek liste olmadan belirlenecek. Kurayla belirlenen aday öğrencilerin velileri, 15-16-17 Temmuz’da Galatasaray İlkokulu’na kayıt yaptıracaklarını beyan edecek. Kayıt beyan süresi bitiminde belirlenen 50 kişilik kontenjanın dolmaması halinde, başvuru listesindeki adaylar arasında 19 Temmuz saat 11.00’de yeniden kura çekilişi yapılacak. Yedek aday belirlemeden yapılan kura çekilişleri, 50 kişilik kontenjan dolana kadar birer gün arayla tekrarlanacak.

NEDEN TERCİH EDİLİYOR?

Galatasaray İlkokulu, Türk ve Fransız devletlerinin özel protokolüyle kendine has bir eğitim sunuyor. Doğrudan Galatasaray Üniversitesi’ne bağlı olan ilkokulu başarıyla tamamlayan öğrenciler, Galatasaray Ortaokulu’na kayıt yaptırma hakkına sahip. Ortaokul mezunları da yeterlilik sınavıyla Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan Galatasaray Lisesi’ne geçiş yapabiliyor. Galatasaray Lisesi öğrencileri YKS’de elde edecekleri başarı sonucunda Galatasaray Üniversitesi’nde okumaya hak kazanacakları gibi, Fransızca yapılan kurum içi sınavla geçtikten sonra da Galatasaray Üniversitesi’ne devam edebilirler.

Haberin Devamı