Eğitim - Kariyer MEB harekete geçti! Flaş yüz yüze eğitim kararı

MEB harekete geçti! Flaş yüz yüze eğitim kararı

MEB harekete geçti! Flaş yüz yüze eğitim kararı

Yarıyıl tatili bitiyor, yüz yüze eğitim ile ilgili flaş gelişme. Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Milyonlarca kişi merakla bekliyordu ve resmen belli oldu. Artan vakalar nedeniyle yarıyıl tatilinin uzatılacağı öne sürülüyordu. MEB resmen duyurdu. Yarıyıl tatilinin süresi ve yüz yüze eğitimle ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 7 Şubat'ta yüz yüze eğitimin başlayacağını duyurarak "Okullarda yüz yüze eğitime ara verilmeyecek" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 bin öğretmenin atama töreninde yaptığı açıklamada, "Yüz yüze eğitim konusundaki net duruşumuzun milletimiz tarafından da büyük bir takdirle karşılandığını görüyoruz. İnşallah eğitim-öğretim senemizin ikinci dönemini de kesintisiz bir şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullanmıştı. Öte yandan Bakan Özer yeni projeyi de duyurdu.

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrencinin 24 Ocak'ta başlayan tatili pazartesi bitiyor. Öğrenciler 7 Şubat pazartesi günü ikinci dönem için okulda olacak. Öğrenciler ikinci dönemdeki ara tatili ise 11 Nisan-15 Nisan 2022'de yapacak. 2021-2022 eğitim öğretim yılı 17 Haziran 2022 Cuma günü sona erecek. Artan vakalar nedeniyle yarıyıl tatilinin uzatılacağı ye da yüz yüze eğitime ara verileceği konuşuluyordu. İlki açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 bin öğretmenin atama töreninde yaptığı açıklamada, "Yüz yüze eğitim konusundaki net duruşumuzun milletimiz tarafından da büyük bir takdirle karşılandığını görüyoruz. İnşallah eğitim-öğretim senemizin ikinci dönemini de kesintisiz bir şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

'7 ŞUBAT'TA YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM EDECEĞİZ'

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, tartışmalara son noktayı koydu. Zonguldak gazetecilere açıklamalarda bulunan Özer, eğitim öğretim yılının ikinci döneminin 7 Şubat tarihinde 81 ilde kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı. Bakan Özer, Covid-19'un dünyada ekonomik ve siyasi dönüşümlere yol açtığını, tüm sektörler gibi eğitimin de bu süreçten en fazla etkilenen sektörlerden olduğunu söyledi. 1,5 yıl boyunca eğitime uzaktan eğitim platformlarıyla devam edildiğini anımsatan Özer, şunları kaydetti:"2021-2022 eğitim öğretim yılı itibarıyla da haftada 5 gün tüm kademelerde yüz yüze eğitime kararlılıkla başladık. Birinci dönemi hiçbir kesintiye uğramadan nihayetlendirdik ve 2 haftalık yarıyıl tatiline tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimizle birlikte girdik. Bu süreçte öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, hakikaten büyük fedakarlık gösterdiler. Öğrencilerimiz, 5 aydan beri her gün okullarında maskelerle ders dinlediler.Dersteki etkinliklere katıldılar. Öğretmenlerimiz haftada 5 gün maskelerle ders anlattılar. Özellikle öğretmenlerimiz, aşılanma oranlarının yüksekliğiyle bu sürecin başarılı bir şekilde devam etmesine çok büyük katkı sundular ve inşallah 7 Şubat'ta aynı kararlılıkla 81 ilde, tüm ilçelerimizde, okul öncesinden liseye kadar tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime aynı kararlılıkla devam edeceğiz yani 'Omicron' salgını ve vaka sayılarındaki artıştan dolayı yüz yüze eğitime ara vermeyeceğiz. Bununla ilgili zaman zaman kamuoyunda farklı değerlendirmeler oluyor. Biz son 5 ayda şunu gösterdik. Tüm velilerimizle öğretmenlerimizle öğrencilerimizle bir toplum içerisindeki en korunaklı yerler eğitim kurumlarıdır ve okullar sadece öğrenme yerleri değildir. Aynı zamanda gençlerimizin, geleceğimizi şekillendirecek olan nesillerin psikolojik, duygusal, kişisel gelişimlerini de geliştirme yerleridir. Bunun için inşallah 7 Şubat'ta, tüm Türkiye'de ikinci döneme aynı kararlılıkla devam edeceğiz."

BAKAN ÖZER İSTİHDAM GARANTİLİ EĞİTİM PROGRAMINI DA DUYURDU

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bu ay itibarıyla lise ve üniversite mezunu gençlerin istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi programını 6-8 ay gibi kısa sürede tamamlama ve istihdam garantili iş gücü piyasasına geçme imkanı getiren programı başlatıyoruz" dedi. Bakan Özer, yaptığı yazılı açıklamasında mesleki eğitim merkezleri aracılığıyla lise ve üniversite mezunlarına yönelik yürütülecek istihdam garantili yeni mesleki eğitim programına ilişkin detayları paylaştı. Özer, lise ve üzerinde bir eğitime sahip olanların, istemeleri durumunda, istihdam garantili şekilde mesleki eğitim tamamlama programlarından yararlanmasını sağlamanın bu merkezlerin hedefleri arasında olduğunu aktararak, şunları kaydetti: "Bu ay itibarıyla lise ve üniversite mezunu gençlerin istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi programını 6-8 ay gibi kısa sürede tamamlama ve istihdam garantili iş gücü piyasasına geçme imkanı getiren programı başlatıyoruz. Buradaki çıkış noktamız şu; herhangi bir alanda örneğin kaynakçılık alanında eleman bulmayla ilgili ciddi bir ihtiyaç söz konusuysa, bu alanla ilgili tüm işletmelerle bir araya gelip o eleman ihtiyacını, mesleki eğitim merkezlerinden mezuniyeti 4 yıl beklemeden kısa sürede karşılamak için 6 veya 8 aylık bir eğitim tamamlama programı düzenlemek. Buraya lise, üniversite mezunlarından katılımı, eğitimin tamamen eleman ihtiyacını karşılamak isteyen sektörler tarafından verilmesini ve başarılı olanların 6 ay sonra, mezun oldukları zaman da istihdamını sağlamak. Bu programı, bu aydan itibaren artık yavaş yavaş tüm Türkiye'de yaygın bir şekilde hizmete açacağız."

'BAŞARILI OLANLAR SEKTÖRDE İSTİHDAM EDİLECEK'

Mesleki eğitim merkezlerine doğrudan gidilerek kayıt yaptırılabileceğini belirten Özer, "Mesleki eğitim merkezi tamamlama programları, istihdam garantili olacağı için ilgili kentlerde sürecin başlatılması, ilan edilmesi ve o ilana başvurular alınarak süreç idame ettirilecek. Tamamlama programında lise ya da üniversite mezunları olacağı için kültür derslerinin alınması gerekmeyecek, tamamen iş başı eğitiminde ve sektörle birlikte oluşturacağınız müfredat kapsamında uygulama yapılacak. Başarılı olanlar da talep eden sektör tarafından istihdam edilecek" dedi.

İŞVEREN ÜZERİNDEKİ MADDİ YÜK KALDIRILDI

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda 25 Aralık 2021'de yapılan değişiklikle mesleki eğitim merkezine devam eden öğrencilere ilişkin önemli bir düzenleme yapıldığını hatırlatan Bakan Özer, işveren üzerindeki maddi yükün kaldırılarak çok cazip bir mekanizma oluşturulduğunu vurguladı. Özer, daha önce bu merkezlere devam eden öğrencilerin 4 yıl boyunca aldığı asgari ücretin yüzde 30'unun işveren tarafından karşılandığını, bir kısmının ise devlet tarafından sübvanse edildiğini, yeni düzenlemeyle ise üçte birlik ücretin tamamının devlet tarafından karşılanmaya başlandığını kaydetti.

ÖĞRENCİ SAYISI BİR AYDA YÜZDE 76 ARTTI

Bu merkezlere devam edenler arasında başarılı olanların 3'üncü yılın sonunda kalfa ve son sınıfta 1 yıl eğitim aldıktan sonra başarılı olanların da usta olduğunu belirten Bakan Özer, yeni düzenlemeyle kalfalara ödenen miktarın asgari ücretin yüzde 30'undan yüzde 50'ye çıkarıldığını söyledi. Özer, 10 yıl ve üzerinde usta olarak çalışan ve SGK kayıtlarında bunu belgeleyenlerin herhangi bir eğitim almadan doğrudan usta öğretici olma sınavına girebilmelerinin sağlandığını kaydederek, şöyle devam etti: "Dolayısıyla bir taraftan mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin yer alabilecekleri işletmenin sayısını artırmaya çalıştık. Bu 3 düzenleme yapıldıktan sonra gördük ki 1 ay gibi kısa bir sürede, öğrenci sayısında inanılmaz bir artış var. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ve öğrenciler açısından çok cazip bir model. Mesleki eğitim merkezlerinde yaş sınırı olmaması çok büyük bir avantaj. Her yaştan öğrencinin her yaştan vatandaşımızın öğrenci olabileceği bir mekanizma. Kanun değişikliğinden önce bu merkezlerdeki öğrenci sayısı 159 bindi, şu anda 280 bine çıktı. Bir ay gibi kısa sürede, öğrenci sayısı yüzde 76 oranında arttı."

'2022 HEDEFİ 1 MİLYON KİŞİYİ MERKEZLE TANIŞTIRMAK'

Bakan Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın '2022 yılında 1 milyon vatandaşı mesleki eğitim merkezleri ile tanıştırma' hedefi koyduğunu hatırlatarak "Şu anda sistem çok başarılı şekilde ilerliyor. Bakanlık olarak ilk hedefimiz 1 milyona yakın vatandaşı mesleki eğitim merkezleriyle eşleştirebilmek. Gerçekten bu potansiyel var. Türkiye'de mesleki eğitimdeki bu dönüşümden en fazla olumlu etkilenecek olan sektörler de küçük ve orta ölçekli işletmeler olacak. Böylece çırak, usta, kalfa bulamamaktan şikayetçi olan iş gücü piyasasındaki bu mazeret, tamamen ortadan kalkmış olacak" dedi. Genç işsizlik oranını düşürebilmenin önemine vurgu yapan Bakan Özer, "2021 yılı sonunda yürürlüğe giren düzenleme, bu anlamda tarihi bir kırılma noktasına işaret ediyor. Artık mesleki eğitim merkezi, tamamen iş gücü piyasasının talep ettiği insan kaynağını yetiştirmek için ve işverene de hiç bir maddi yük olmadan sadece eğitime katkısını, süreçlere katkısını dahil ederek bu sorunu kökünden çözmüş olacak" dedi.

SIRADAKİ HABER