Eğitim - Kariyer Uzmanlardan veli ve öğrencilere uyarı! Tatil boş zaman geçirmek değildir: Alınan eğitim pratiğe dökülmeli

Uzmanlardan veli ve öğrencilere uyarı! Tatil boş zaman geçirmek değildir: Alınan eğitim pratiğe dökülmeli

Paylaş
Uzmanlardan veli ve öğrencilere uyarı! Tatil boş zaman geçirmek değildir: Alınan eğitim pratiğe dökülmeli

Türkiye’de yaklaşık 19 milyonun üzerinde öğrencinin hasretle beklediği yaz tatiline sayılı günler kala uzmanlar, öğrenci ve velileri uyardı. Türkiye’de tatilin bazı kesimlerce yanlış algılandığını belirten Duru Kurs Merkezi öğretmenlerinden Okan Kılınç, öğrencilerin geleceklerine daha iyi yön verebilmesi için tatilde ilgi duydukları alanlara ve mesleklere yönlendirilmesini tavsiye etti.

Yaz tatilinin 14 Haziran günü itibariyle başlayacağını ve Türkiye’de 19 milyonun üzerinde öğrencinin tatile gireceğini belirten Kılınç, “Maalesef öğrencilerin ve velilerin büyük bir kısmının tatil planı sadece dinlenme ve eğlenme üzerine. Oysa zamanın çok hızlı akıp gittiği hayatımızda geleceğimizin teminatı gençlerimizin tatili elbette dinlenerek ancak ilgi duydukları alan ve mesleklere yönelerek geçirmelerini tavsiye ediyoruz” dedi. İşte tüm detaylar…

Haberin Devamı

ÖĞRENCİLER DİNLENMEYİ HAK ETTİ AMA…

Son yıllarda ülkemizde tatil olgusunun olumsuz manada değiştiğini belirterek özellikle velilere seslenen Okan Kılınç, “Elbette öğrencilerimiz dinlenmeyi ziyadesiyle hak etti. Ancak şu unutulmamalıdır ki eğitim ve öğretim hayat boyu devam eden bir olgudur. Bu nedenle tatilden, boş zaman geçirip sadece dinlenmek anlamı çıkarılmamalıdır. Velilere tavsiyemiz öğrencilerimizin bir hafta dinlendikten sonra ilgi duydukları mesleğe yönlendirilmeleridir. Hiçbir şey yapmayan velilerimiz hiç değilse kendi mesleklerini çocuklara aktarmaya çalışsın” diyerek yaklaşık 3 ay sürecek olan yaz tatilinde öğrencilerin zamanını değerlendirmesini tavsiye etti.

TEORİDE ÖĞRENİLEN BİLGİLER PRATİĞE DÖKÜLMELİ

Haberin Devamı

Verimli bir yaz tatili için öncelikle velilere büyük görevler düştüğünü kaydeden Okan Kılınç, “Bugün okul hayatındaki başarısı yüzde 100 olan bir genç, hayata atıldığında aynı başarıyı gösteremeyebiliyor. Bu nedenle öğrencilerin tatil sürecinde bir yandan meslek edinmelerini isterken diğer yandan da hayatın acı gerçekleri ile de yüz yüze getirilmesi gerektiğine düşünüyoruz. Çünkü, teoride öğrenilen bilgiler bu şekilde pratikte uygulanabilir.” diyerek öğrencilerin yaz tatilini mutlaka üretim alanlarında değerlendirmesini önerdi.

“ÖNCE HAYAT SINAVINI KAZANMAK GEREKİR”

Türkiye’de eğitim sisteminin tamamen sınavlarla dolu olduğunu ancak hayat sınavının bu sınavların finali olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Duru Kurs Merkezi Öğretmenlerinden Okan Kılınç, “Globalleşen dünyada bilgiye ulaşmak artık kolaylaştı, ancak bilgiyi üretmek ve öğrenilmiş bilgiyi alanda uygulamak zorlaştı. Bu nedenle artık bilgi edinmek değil bilgiyi üretmek, kullanmak ve düşünme becerilerini geliştirmek daha önemli. Artık bilginin kaynağı sadece okullar değil tüm yaşam alanlarıdır. Bu nedenle tatilin çocuklarımız için boş vakit geçirilebilecek dönem değil hayat dersi alınabilecek zaman olarak görülmesini tavsiye ediyoruz” diyerek 3 aylık yaz tatilinde tüm çocukların çalışma hayatının içine girip zorlu hayat şartlarına karşı tecrübe sahibi olmalarını tavsiye etti.

Haberin Devamı