Eğitimciler uyardı: Kadına şiddetin temelleri çocukken atılıyor

Şiddet ortamında büyüyen kadınların kendisini eksik, yardıma muhtaç, özgüvensiz ve basit biri gibi gördüğünü söyleyen Yön Koleji Rehberlik Danışmanı Özde Gül Şen, “Annelerinin yaşadığı şiddete tanık olan çocuklar, öğrenilmiş çaresizlik geliştirmeye başlar” dedi

01 Kasım 2017, Çarşamba 10:37
A A
Eğitimciler uyardı: Kadına şiddetin temelleri çocukken atılıyor
Kadına yönelik şiddet dünyada en yaygın insan hakları ihlalleri arasında geliyor. Bireysel olmanın yanında toplumsal temellerinin de olduğu şiddet, sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik ve ekonomik olarak da karşımıza çıkıyor.

Yön Koleji Rehberlik Danışmanı Özde Gül Şen, “‘Erkeklere karşı gelinmez’ bakış açısıyla büyüyen çocuklarımız, karşı cins ile olan ilişkilerinde ‘Sorgulamadan kabullen’ ya da ‘Uygula’  algısını bilinçaltına yerleştirir. Sağlıklı ailelerin çocuklarına baktığımızda özgüvenli, kendini ifade edebilen, hakkını savunan ve şiddeti kullanmayan bireyleri görmekteyiz” şeklinde konuştu.

'ŞİDDET KÜÇÜK YAŞLARDA ÖĞRENİLİR'

Çocukluk döneminde maruz kalınan şiddetin, daha sonraki dönemlerde karşı cinsel şiddet olarak devam edebildiği yönünde açıklama yapan Özde Gül Şen, şiddetin küçük yaşlarda öğrenilen bir davranış olduğunu aktardı.

“Eğer psikolojik bir bozukluk yoksa şiddetten etkilenme ya da maruz kalma sonucunda her çocuk yetişkinlik döneminde şiddet unsurlarını hayatına yansıtır” diyen Özde Gül Şen, “O zaman şiddeti uygulayan kişi bu davranışı önceki deneyimlerinden öğreniyor olabilir. Maalesef evlilik sürecinde ya da ilişkilerde de karşı taraf bu durumdan olumsuz yönde etkilenebiliyor” açıklamasını yaptı.

'KENDİLERİNE EN YAKIN KİŞİYİ ROL MODEL ALIRLAR'

Aile içinde şiddete maruz kalan çocukların rol model olarak kendilerine en yakın kişileri aldıklarını dile getiren Özde Gül Şen şöyle konuştu: “Erkekten görülen şiddet sonrası ‘Aslında sevdiği için yaptı’ ya da ‘Ben yanlış yaptığım için bunu hak ettim, cezam bu’ şeklinde yaklaşımlarla şiddeti normalleştiriyorlar. Annenin bu şekilde şiddet görüyor olması ve çocukların bununla karşılaşması onlar üzerinde de olumsuz bir izlenim bırakıyor. Bu şekilde zincir gibi ilerleyen şiddet davranışları günümüze kadar geliyor.”

KADINA ŞİDDET 3 BİN YIL ÖNCESİNE KADAR GİDİYOR

Şiddet olgusunun ortaya çıkışının insanlık tarihiyle paralel olduğu bilgisini veren Özde Gül Şen, kadına yönelik şiddetin tarihine bakıldığında acı gerçeklerle karşılaşıldığını aktardı.

“Yapılan çalışmalar, kadına şiddet olaylarının 3 bin yıl öncesine kadar gittiğini gösteriyor” diyen Özde Gül Şen, şunları söyledi: “Erkek mumyaların kemiklerinde yüzde 9 ila 20 kırığa rastlanırken kadın mumyalarda bu oran yüzde 30 ila 50 olarak karşımıza çıkıyor. Bu kırıkların savaş zamanında değil de bireysel kavga sonrasında oluştuğu saptanmış. Bu durum, insanlığın var oluşundan beri süre gelen bir sorun olduğunun ispatıdır.”
 
Sıradaki haber yükleniyor...