Egzersiz yapmak sivilceye iyi gelir mi?

Egzersiz yapmanın genel vücut sağlığımız için önemli olduğu artık hepimizin bildiği bir konu. Peki egzersiz cilde ve sivilcelere de iyi gelir mi Yoğun bir egzersiz, stresi ile iltihabı azaltan ve cildin görünümünü iyileştiren endorfin salınımına yardımcı olur. Ancak bazı durumlarda egzersiz sivilceleri artırabilir de. İşte egzersizin cilde etkileri hakkında bilmeniz gerekenler...

02 Ağustos 2021, Pazartesi 10:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sivilceler yalnızca ergenlikte değil hayatımızın her döneminde karşımıza çıkabiliyor. Yetişkinlikte karşılaşılan sivilcelerin birçok nedeni bulunuyor. Yağ ve hormonlar, stres ve yüksek kan şekeri gibi faktörler yetişkin aknesinin başlıca sebepleri.

Akneyi tedavi etmek için birçok yöntem uygulayabiliyoruz. Bunlara medikal yöntemler ve doğal tedaviler de dahil. Peki egzersiz yaparak akneleri gidermek mümkün mü?

SİVİLCE VE SPOR İKİLİSİ

SİVİLCE VE SPOR İKİLİSİ

Sivilceler söz konusuyla spor stresinizi azaltmak için en iyi yöntemdir. Stres tek başına sivilceye neden olmaz belki ama var olanların daha da kötüleşmesine neden olabilir. Meditasyon ya da sıcak duş haricinde strese elveda demenin yolu egzersiz yapmaktan geçiyor.

Düzenli olarak yapılan egzersizler, serotonin, dopamin ve endorfin gibi hormonları artırır. Bu hormonlar sizi daha mutlu etmeye yarar ve endişeli duyguları düzenler.

Egzersiz yapmak aynı zamanda kan şekerini de dengeler. Kan şekeri yağlı bir cilde ve akneye neden olabilir. Egzersiz yaparak bu durumu düzene sokabilirsiniz.

Spor yaparak kan dolaşımınızı da hızlandırabilir ve cildin ihtiyaç duyduğu oksijeni almasını sağlayabilirsiniz.

Oksijen seviyesini en üst düzeye çıkarmak için yüksek yoğunluklu antrenman (HIIT) yapmakta fayda var. HIIT egzersizleri, egzersiz bittikten sonra bile metabolizmanızı ve oksijen seviyenizi artırır.

SİVİLCELER İÇİN HANGİ EGZERSİZLER YAPILMALI

SİVİLCELER İÇİN HANGİ EGZERSİZLER YAPILMALI

Öncelikle sadece sivilceyi hedef alan bir egzersiz yok. Bunun için en önemli şey sevdiğiniz egzersizi yapmak. Antrenmanlarınızı düzenli bir şekilde yapmanız ruh halinizi de düzenler ve zamanla cildinize de iyi gelir.

Ancak egzersiz sonrası bile vücudunuzun çalışmasını sağlayan sporları denemeniz daha faydalı olacaktır.

HIIT egzersizleri ile vücudunuz gün boyunca daha fazla oksijen tüketir ve bu da cildinize fayda sağlar. HIIT haricinde şu sporları yapmayı düşünebilirsiniz:

  • Tırmanma,
  • Burpee
  • Jumping jack
  • Russian twist
  • Şınav

Eğer sivilcelerinizin strese bağlı olduğunu düşünüyorsanız, yoga ya da meditasyon gibi düşük ağırlıklı egzersizler de yapabilirsiniz.

DİKKAT EDİLECEK NOKTA!

Sivilcelerinizi gidermesi için egzersiz yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Egzersiz sonrası terlediğinizde çok fazla bakteriyi cildimize salmış oluruz. Bu da sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle yanınızda mutlaka tek kullanımlık mendil bulundurun ve asla elinizi yüzünüzde direkt olarak sürmeyin.

Spor sırasında saçlarınızı toplayın ve yüzünüze değmesini engelleyin. Saç bandı takabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yüzünüze limon suyu sürün, cildinizdeki değişimi görün