Ehliyet almak kolaylaşıyor

Ehliyet almak kolaylaşıyor

Motor dersinin saati azaltılacak, dört dönem olan sınav hakkı beşe çıkarılacak

10 Temmuz 2010, Cumartesi 17:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu (MTSK) Yönetmeliği değiştiriliyor. Hazırlanan taslağa göre, mevcut uygulamada il bazında yapılan MTSK sınavlarının taslakta, KPSS  ve üniversite sınavları gibi “merkezi sistem sınavı” şeklinde yapılması öngörülüyor. Taslağa göre; MTSK sınavları internet üzerinden “e-sınav” olarak da yapılabilecek. Merkezi sistem sınavları için katılımcılardan “ücret” alınabilecek.

Milliyet'in haberine göre, sınavlara katılan ancak “beş dönem” sonunda başarısız olanlar, ücretlerini ödeyip yeniden kurslara kayıt yaptırabilecek. Mevcut yönetmelikte ise bu süre “dört dönem” olarak belirtiliyor.

Taslakta; otomobil, minibüs ve kamyonet kullanacakların aldıkları (B) sınıfı sertifikaların ders saati sayısı da azaltıldı. Halen yürürlükte olan motor dersi, “araç tekniği” dersinin içine alındı.

Trafik ve çevre bilgisi dersinin saati 35’ten 24’e indirildi. Mevcut yönetmeliğe göre, (B) sınıfı sertifika için trafik ve çevre bilgisi 35, ilkyardım 12, motor ve araç tekniği bilgisi dersi 16, direksiyon eğitimi 20 saat veriliyor. Taslakta ise (B) sınıfı sertifikalar için trafik ve çevre bilgisi dersi 24, ilk yardım dersi 12, araç tekniği bilgisi dersi 8 ve direksiyon eğitimi dersi 20 saat olarak belirlendi. Kamyon, çekici ve otobüs kullananlara verilen C, D ve E sınıfı sertifikaların kurslardaki trafik ve çevre bilgisi dersi  35’ten 24 saate indirilecek.

(Milliyet)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER SHGM açıklama geldi: İddialar asılsız