Ehliyet sahipleri dikkat! Trafikte saygı eğitimi başlıyor

Ehliyet sahipleri dikkat! Trafikte saygı eğitimi başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nca, yeni ehliyet alacaklara zorunlu tutulan 'Trafik Adabı' dersi içeriğindeki 'trafikte saygı eğitimleri'nin, Türkiye genelindeki ehliyet sahibi 25 milyon sürücünün tamamına da ücretsiz verilmesi planlanıyor. Yurt genelindeki 3 bin 500 özel motorlu taşıt sürücü kurslarında 1 ay içinde verilmeye başlanacak saygı eğitimlerine, öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarındaki sürücüler alınacak

23 Şubat 2017, Perşembe 13:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Emniyet Genel Müdürlüğü, Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile yaptığı protokol doğrultusunda, yeni bir uygulamayı daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Çalışma ile karayolu trafik güvenliğinin sağlanması, bireylerin trafik sorununa karşı duyarlılıklarının artırılması ve toplumsal farkındalık oluşturulması için Türkiye genelinde 25 milyon ehliyet sahibi sürücüye "saygı eğitimi" verilmesi öngörülüyor.

Eğitimler, ehliyet sınavlarındaki trafik adabı testindeki "adap ve trafik", "trafikte temel değerler", "trafikte empati ve iletişim", "trafikte hak ihlalleri", "trafikte diğerlerinin sürücü davranışlarına etkisi" gibi temel başlıklarda ele alınacak.
 

NELERE DİKKAT ÇEKİLECEK?


Eğitimlerde, yayalara öncelik verilmesi, sürücünün araç kullanırken yapacağı kural ihlalinin sonucunun sadece maddi cezası bulunduğunu düşünmemesi, kendisinin ya da sevdiklerinin canını tehlikeye attığının da farkında olması gerektiği gibi konulara dikkat çekilecek.


Ehliyet sınav sonuçları açıklandı! İşte ehliyet sınav sonucu sorgulama ekranı

 

KAMU YARARI GEREĞİ KURSLAR ÜCRETSİZ OLACAK


Protokol çerçevesinde, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'ne bağlı yurt genelindeki 3 bin 500 özel motorlu taşıt sürücü kurslarında verilecek saygı eğitimleri, kamu yararı gereği ücretsiz düzenlenecek. Kurslarda verilecek programın 4 saat olması planlanıyor.

Bakanlık, saygı eğitimlerine ilk olarak kamu kurumlarında görev yapan sürücülerden başlayacak. Bu eğitimlerin 1 ay içerisinde uygulamaya konulması öngörülüyor.
 

25 MİLYON EHLİYET SAHİBİNİN TAMAMINA VERİLECEK


Daha sonra, isteğe bağlı olarak illerdeki belirli yaş grubu aralığında ehliyeti bulunanlara eğitim verilecek. MEB, daha sonra yapacağı çalışmalarla Türkiye genelindeki 25 milyon ehliyet sahibinin tamamına saygı eğitimlerinin verilmesini hedefliyor.

Bakanlık, çeşitli zamanlarda video, billboard, afiş, el ilanı, broşür, kamu spotu gibi tanıtım araçları ile oldukça geniş bir kitleye ulaşmayı amaçlıyor. Protokolün yürütülmesi için ayrıca il ve ilçelerde yürütme kurulları oluşturacak.
 

EĞİTİME KATILANLARA SERTİFİKA DA VERİLECEK


Bakanlık, eğitime katılan sürücülere sertifika verilmesi için hazırlanıyor.

Öte yandan, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu, karayolu trafik kazalarından kaynaklı ölümlerin başlıca sebeplerine dikkat çekmek amacıyla 2017 yılını "Trafikte Saygı ve Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanımı ile Mücadele Yılı" ilan etti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tunceli'deki doğa harikası Çırtan Şelalesi ilkbaharda bir başka güzel