Ejder meyvesi yeni geçim kapısı oldu (Ejder meyvesi nedir?)

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde serasında "ejder meyvesi" olarak bilinen pitahaya yetiştiren üretici, hasadına başladığı ürünlerin tanesini 15 liradan satıyor

22 Temmuz 2017, Cumartesi 12:38
A A

Beyrebucak Mahallesi'nde yaşayan Mahmut Yüksel, internette gördüğü pitahaya meyvesini araştırarak ekmeye karar verdi.

TANESİ 15 LİRA

TANESİ 15 LİRA

Dondurma imalatı, salata ve ilaç sanayisinde kullanılan, ağırlığı 300 gramdan bir kilograma kadar çıkabilen tropikal meyveyi 6 dönümlük alanda yetiştirerek hasadına başlayan Yüksel, ürünlerin tanesini 15 liradan satıyor.

Yüksel, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yılki kazancının 160 bin lira civarında olacağını tahmin ettiğini söyledi.

'MERSİN'DEN TEMİN ETTİM'

'MERSİN'DEN TEMİN ETTİM'

Yüksel, şunları kaydetti:Meyve, ilaç ve kimyasal gübre olmadan tamamen organik yetişiyor. Çiftçinin fazla masraf yapmadan kazanç elde edebileceği bir bitkiymiş. Geçen yıl bir dönüm araziye ekmiştim, bu yıl ise 6 dönüm alana diktim. Daha önce seraya salatalık ve domates ekiyordum. Her gün bakım yapmak gerekiyordu.Pitahayanın bakımı çok kolay. Akdeniz bölgesindeki çiftçilere tavsiye ediyorum. 

'BİR TEK SU VERİYORUZ'

'BİR TEK SU VERİYORUZ'

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik de ilçenin her türlü tropik meyveyi yetiştirmeye uygun olduğunu söyledi.

Meyvenin Gazipaşa'da yaygınlaşmaya başladığına dikkati çeken Çelik, "Alternatif ürünleri her zaman çiftçilere tavsiye ediyoruz. Bu meyve ilaçsız, gübresiz, örtü altında bir tek su verilerek yetişiyor. Pazarı da var. " diye konuştu.

Ejder Meyvesi (Pitaya), bilimsel anlamda Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin (tatlı pitaya) olarak adlandırılan meyvesidir.

Ejder Meyvesi (Pitaya) çeşitli toplumlarca çilek armudu gibi adlarla da anılmaktadır.

Ejder Meyvesi' nin (Pitaya) anavatanı Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika dır.

Ayrıca Asya'da Endonezya, Güney Cava, Tayvan, Vietnam, Tayland, Filipinler, Sri Lanka, Malezya, yeni olarak Bangladeş 'de üretimi yapılmakta ve kültür türleri yetiştirilmektedir. Ayrıca son yıllarda Türkiye'de de yetiştirilmeye başlanmıştır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Pilot Yasin Özcan, 43 yıldan sonra emekli oldu