Ekmeğe 'dokunma' önlemi şart

Ekmeğe 'dokunma' önlemi şart

Corona virüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından, vatandaşın sağlığını koruması için evinde kalması, kalabalık yerde bulunmaması, insanlara en az 1 metre mesafede olması, evinin temizliğine dikkat etmesi ve en önemlisi de elleri sık sık iyi yıkaması önemli. Ancak sebze ve meyveyi ya da ekmeği seçerek almak gibi başka önemli ayrıntılar da var.

21 Mart 2020, Cumartesi 07:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüs önlemleri kapsamında harekete geçen Ticaret Bakanlığı, pazar ve manavlarda ambalajsız satılan sebze ve meyvelerin seçilerek alınmasını yasakladı. Sıra ekmeğe dokunmayı önleyecek çözümde. Aslında ekmekte hijyenin nasıl sağlanabileceği, uzun süredir tartışma konusu. Ekmeğin poşete girmesi denemesi 1998’de yapılmış ancak başarılı olamamıştı. Çünkü, sıcak ekmeğin poşetle bir araya gelmesi sağlık riski yaratmıştı. Ardından kağıt ambalajla satılması gündeme geldi. Günümüzde İstanbul Bayrampaşa’da bu uygulama yürütülüyor ama genele yayılmış durumda değil. Biz de ekmekte hijyene çarenin ne olabileceğini Tükiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı’ya sorduk.

Hijyene çağrı

Kağıt ambalajın yarı açık bir uygulama olduğunu ve dokunmayı tam olarak önleyemeyeceği için yine de yeterince hijyen anlamına gelemeyeceğini belirten Balcı, ambalajın ek maliyet getireceği için ekmek fiyatını da artırabileceğini söyledi. Asıl çarenin bakkal ve markette ekmeği, şeffaf eldiven takarak satıcının müşteriye vermesi olduğunu belirten Balcı, böylece her müşterinin bütün ekmeklere dokunmasının önleneceğini vurguladı.

Yönetmelik var

Bunun aslında zaten zorunlu bir uygulama olduğunu belirten Halil İbrahim Balcı şunları söyledi:

2012’de çıkan bir yönetmelikle ekmek konusunda bütün bu ayrıntılar düzenlendi. Buna göre, bakkal ve marketlerde ekmek dolabı müşterinin ulaşamayacağı noktada tutulacak ve sadece satıcı tarafından poşetlenecek. Hatta şeffaf eldivenler de marketlerde ekmek dolaplarının yanına konuldu. Ancak uygulamada 8 yıldır hâlâ sorun var. Buradaki eksiklik, denetimler sıkı tutularak giderilebilir. Mevcut yönetmelik uygulanırsa sorun ortadan kalkar. Vatandaşımız rahat olsun. Ekmek sıkıntısı yaşanmaz. Yiyeceğiniz kadar ekmek alın. Corona virüsten korunmak amaçlı sokağa çıkmak istemediğiniz için belki 2 günlük ekmeğinizi aynı anda alabilirsiniz. Bundan doğal bir şey olmaz ama daha fazla stok yapmayın. Sonra bayatlayan ekmekler çöpe atılıyor. İsraf artıyor.

GÜLTEN UĞURLU


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ankara-Sivas YHT hattının performans testleri bugün başlıyor