Ekmek yaparken en çok yapılan 5 hata

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını, şüphesiz yine tüm dünyaya evde ekmek yapma fırsatı tanıdı. Peki birçok kişi evde ekmek yaparken en çok yaptığı 5 hatayı biliyor muydunuz?

29 Nisan 2020, Çarşamba 16:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Evde yaptığınız ekmeklerin fırınlardan ya da marketlerden aldığınız ekmekler gibi olmadığını düşünüyorsanız muhtemelen bir yerlerde bazı yanlışlar yapıyorsunuzdur. 

Yanlış ekipman kullanma

Evde ekmek yaparken en önemli püf noktası ölçektir. Hassas mutfak tartısı ve kullandığınız ürünlerin metal olması size avantaj sağlar. 


Mayayı doğru besleyin

Mayayı doğru besleyin

Eğer mayayı hazır yerine evde kendiniz yapıyorsanız ekmeğiniz daha lezzetli olur. Fakat evde yaptığınız mayayı da doğru beslemek oldukça önemli. Her gün taze ekmek yapıyorsanız mayanızın yarısını alıp geri kalan yarısını da doğru miktarda su ve un ile beslemelisiniz.


Yanlış maya seçimi veya miktarı

Yanlış maya seçimi veya miktarı

Mayayı ekmeği daha lezzetli ve iyi pişmesi için kullanıyoruz. Bu noktaya kadar her şey doğru. Fakat yanlış maya seçimi ekmeğin güzel pişmesine engel olur ve lezzetini bozar.


Hamuru az veya çok mayalandırmak

Hamuru az veya çok mayalandırmak

Maya ekmek yapımının püf noktası. Doğru maya miktarını ayarladınız, mayanızı doğru beslediniz ve doğru saatte mayalandırdınız. Bu işlemleri başarıyla yaparsanız çok yok katetmiş olursunuz. Bir araştırmaya göre bir ekmeğin doğru mayalanması için 8 ila 72 saate ihtiyacı varmış. Bunun yanı sıra bir ekmeğin mayalanması için idea ortam 4 derece ile 13 derece arası olmalıymış.


Ekmeği doğru koşullarda saklayın

Ekmeği doğru koşullarda saklayın

Ekmeğinizi yaptınız ve ertesi güne bayatlıyor ise bu ekmeği yanlış sakladığınız anlamına gelir. Ekmeğinizden anlık tüketeceğiniz kadarını ayırıp geri kalan kısmını derindondurucuda saklayın. Böylece istediğiniz zaman çıkartıp, ısıtıp taze ve sıcak ekmek yeme şansına sahip olacaksınız.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Maden suyu ile temizlenen 5 farklı alan