Sandığınızdan çok ihtiyacınız var: Ekmek yemeyi tamamen bırakırsan ne olur?

Kilo vermek isteyen birini gördüğünüz anda ilk ne söylüyorsunuz? 'Ekmeği bırak'... Ama bu aklı vermeden önce tekrar düşünmelisiniz. Çünkü ekmeğe sandığımızdan çok ihtiyacımız var. Çözüm, ekmeği bırakmak değil. Çözüm ekmeği kontrollü bir şekilde bırakmak. Ekmek yemeyi tamamen bırakmak bir hayli iddialı olacaktır. Ekmek yemeyi neden tamamen bırakmamalısınız? Anattık.

08 Nisan 2021, Perşembe 09:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Su kütlesi kaybı

Su kütlesi kaybı

Karbonhidrat tüketimini azalttığında gözlemleyeceğin ilk şey, ne kadar hızlı kilo verdiğin olacaktır. İlk bakışta bunun bir mucize olduğuna bile inanabilirsin. Ama kaybolan şey asla yağ kütlen değil, sudur. Vücutta glikojen olarak depolanan karbonhidratların her bir gramı, kendi ağırlığının 3-4 katı su tutmakta. Yani, karbonhidrat alımı durdurulduğunda vücut glikojen stoklarını kullanmaya başlıyor ve böylece su kaybetmiş oluyor.

Kalp krizi ve diyabet riski artar/azalır

Kalp krizi ve diyabet riski artar/azalır

Tüketmeyi bıraktığın tahılın cinsi oldukça büyük farklılıklar yaratıyor. Örneğin, 2014 yılında PLOS ONE’da yayımlanmış olan bir çalışmaya göre, işlenmiş karbonhidratlar vücuttaki yağ asitlerinin seviyelerini artırarak kalp krizi ve tip 2 diyabet riskini artırıyor. Aynı zamanda, American Heart Association’a göre, tam tahıllılar kandaki kolesterol seviyesini iyileştirerek kalp hastalıkları, felç, obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltıyor.

Hastalıklar

Hastalıklar

Karbonhidratlar beynin ana enerji kaynağıdır. Kişi karbonhidrat alımını azalttığında, glikojen stokları azalmaya başlar ve beyin yakıtsız kalır. Nefes kötüleşir, ağız kuruluğu yaşanır, yorgunluk ve tükenmişlik belirtileri belirir. Tüm bunların sonucunda da grip rahatsızlığı yaşanabilir.


Enerji seviyen düşer

Enerji seviyen düşer

Tam tahıllılar demir, magnezyum ve B vitamini gibi, vücudun enerji seviyesini koruyabilmek için ihtiyaç duyduğu birçok şeyi barındırır. Birçok insanın halihazırda magnezyum yoksunluğu çektiği düşünülürse, ekmek tüketmeyi bırakınca hücrelerin yeterli desteği göremeyebilir.


Kabızlık

Kabızlık

Lif açısından oldukça zengin olan tam tahıllılar, sindirim sistemine de oldukça yardımcı. Lif, kan şekeri seviyesini düzenlerken obezite riskini düşürüyor ve seni kronik hastalıklardan da koruyor.


Antrenmanlarında düşüş

Antrenmanlarında düşüş

Egzersizlerin için bedenin birincil enerji kaynağını karbonhidratlar oluşturuyor. Eğer karbonhidrat alımı seviyeni düşürecek olursan, antrenmanlarındaki enerji seviyen de düşecektir.

Mutluluk

Mutluluk

İster tam tahıllı ister işlenmiş olsun, karbonhidrat alımı düştüğünde serotonin seviyen yükselecek ve kendini daha mutlu hissedeceksin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her gün zencefil çayı içmenin 5 muhteşem faydası