Ekonomi Bakanlığı'ndan o iddialara jet yanıt

Ekonomi Bakanlığı'ndan o iddialara jet yanıt

Ekonomi Bakanlığından, ABD'ye ihracatta 'hepatit' sorunu başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi

11 Aralık 2015, Cuma 14:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Bakanlığımızın "Ticarette Teknik Engeller" internet sitesinde yer alan ülke pazarlarına ilişkin bilgiler ve ihracatçılarımızın karşılaşması muhtemel sorunlar sanki yeni bir gelişme gibi değerlendirilmiş ve yanlış yorumlanmıştır" denildi.

Ekonomi Bakanlığından, ABD'ye ihracatta "hepatit" sorunu başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, dün bazı basın yayın organlarında ve internet haber sitelerinde yer alan "ABD'ye gönderilen gıdalarda hepatit tespit edildi. ekonomi bakanlığından ihracatçılara uyarı geldi" ve "Rusya kriziyle birlikte yeni pazar avına çıkmaya hazırlanan Türkiye, ABD'den gelen uyarıyla ticari bir şok yaşadı. Amerika yönüne gönderdiğimiz gıdalarda hepatit çıktığı belirlendi. Ekonomi Bakanlığından ihracatçılara uyarı geldi" şeklindeki haberlerle kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği kaydedildi.

Söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Bakanlığımızın Ticarette Teknik Engeller İnternet Sitesinde (www.teknikengel.gov.tr) yer alan ülke pazarlarına ilişkin bilgiler ve bu pazarlarda ihracatçılarımızın karşılaşması muhtemel sorunlar sanki yeni bir gelişme gibi değerlendirilmiş ve yanlış yorumlanmıştır. Söz konusu bilgilendirme esas olarak, ABD'ye ihracat gerçekleştiren veya gerçekleştirecek firmaların herhangi bir sorunla karşılaşmaması ve ihraç edilen ürünlerin ABD gümrüğünden geri gönderilmemesi için yapılan genel bir bilgilendirmedir. Yapılan bilgilendirmenin tek amacı ihracatçımızı, Türk malı imajını korumak, ihracatçılarımızı uyararak, zarara uğramalarını önlemektir."

Açıklamada, ihracatçıların pazara girişte teknik engellerle karşılaşmalarının önlenmesi için diğer ülkelerin uyguladıkları teknik düzenlemeler, standartlar, test ve belgelendirme işlemleri gibi ticarette gereksiz engellere yol açabilecek uygulamalar hakkında bilgilendirilmesinin önemli olduğu ifade edildi.

Bu doğrultuda, ihracatçıların ticarette karşılaştığı sorunların çözümünde yararlanabileceği ve hizmetlere kolaylıkla ulaşılabileceği temel bir platform olarak hizmet sunulmasının amaçlandığı "Ticarette Teknik Engeller" internet sitesinin www.teknikengel.gov.tr adresinden erişime açıldığı, 7 Aralık'ta sitenin yenilendiğinin basına duyurulduğu hatırlatılan açıklamada, yenilenen sitede ticarette teknik engellerle ilgili olarak ihracatçıları bilgilendirmek amacıyla ülke bazında bilgilere yer verildiği kaydedildi.

Söz konusu internet sitesinde ülkeler bazında yer verilen hususların tamamen genel bilgilendirme mahiyetinde olduğuna işaret edilen açıklamada, "İhracatçılarımızın ABD pazarına girişte herhangi bir sıkıntı yaşamalarını önlemek, maddi kayba uğramalarının önüne geçmek, Türk malı imajının zedelenmesini engellemek amacıyla yapılmıştır. Konunun veriliş şekli gerçeği yansıtmamaktadır. ABD pazarında bir sorun varmış gibi gösterilmesinden dolayı kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir" görüşüne yer verildi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ücretsiz kurslarla meslek edinin!