Ekonomi 1 milyon kamu işçisine haftaya ikramiye

1 milyon kamu işçisine haftaya ikramiye

Paylaş
1 milyon kamu işçisine haftaya ikramiye

Sayıları 1 milyonu bulan kamu işçilerine ve kadroya geçen taşeron işçilerine yılın ikinci yarısında verilecek ikramiyenin (tediye) tarihleri belli oldu. Buna göre; ilk taksit haftaya hesaplarda olacak. En düşük ödeme 8 bin lirayı aşacak.

Kamuda çalışan yaklaşık 1 milyon işçiye her yıl belli dönemlerde tediye (ikramiye) ödemesi yapılıyor. 2024 yılının ilk ilave tediyesi 26 Ocak’ta hesaplara geçmişti. Tediyenin ikinci yarısı da 5 Nisan’da ödenmişti. Normalde tediye yılda 26 gün üzerinden 6772 sayılı Kanun kapsamında ödeniyor. Yılın ikinci yarısında ödenen 26 günlük kısım ise Cumhurbaşkanı’nın takdiriyle hesaplara yatırılıyor. Yani toplam 52 güne çıkıyor.

Haberin Devamı

SONUNCUSU ARALIK AYINDA

İşte bu konuda beklenen karar dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; yılın ikinci yarısına ilişkin ikramiyenin ilk taksidi 14 Haziran’da, ikinci taksidi ise 13 Aralık tarihinde kamu işçilerinin hesaplarına geçecek. Maden işletmelerinde özellikle yeraltı işlerinde çalışan işçilere ise 2024’te yapılacak ilave tediyenin tamamı 23 Aralık’ta ödenecek. Ödemelerden kadro alan taşeronlar, kamu işçileri ve 4D’li sürekli işçiler yararlanıyor.

EN DÜŞÜK TUTAR YENİ ASGARİ ÜCRETE GÖRE

İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmıyor. Ödemelerin en düşük tutarı yeni asgari ücretin brütüne (20 bin 2 lira) göre hesaplanacak. O da vergi indirimleri dahil 8 bin lira civarında bir tutar olacak. Alınan ücretin 30 güne bölünmesi sonrasında çıkan tutarın 13 ile çarpılması yaklaşık ödeme tutarını verecektir.

Haberin Devamı

BELEDİYELERDE ÇALIŞANLAR KAPSAMDA MI?

Belediyelerde taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine geçirilen işçiler ise kanunen bu şirketlerin ilave tediye ödemesi zorunluluğu olmadığı için ilave tediye alamıyorlar. İlave tediyelerin haczedilmesi mümkün değildir. Konuyla ilgili Yargıtay kararlarında da ilave tediye ödemelerine haciz konulamayacağı hüküm altına alınmıştır. İlave tediyeden sigorta primi kesilebilir. Ayrıca tediyeler damga vergisine de tabi.

TEDİYE NE DEMEK?

Tediyenin kelime anlamı “para vb. bir şey verme, ödeme” demek. İlave tediye ise ek ödeme anlamına geliyor.