Ekonomi10 soruda ihtiyaç kredisi

10 soruda ihtiyaç kredisi

Paylaş
10 soruda ihtiyaç kredisi

Nakit ihtiyacı olanların aklına ilk gelen seçenek ihtiyaç kredileri oluyor. İhtiyaç kredilerinin faiz oranları ise kişinin gelirine, kredi notuna göre farklılık gösterebiliyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com, ihtiyaç kredisiyle ilgili merak edilenlerle ilgili soruları yanıtladı. İşte ihtiyaç kredisi hakkında bilinmesi gerekenler...

TALEP EDİLEN BELGELER

Haberin Devamı

Nakit ihtiyacı olanların aklına ilk gelen seçenek ihtiyaç kredileri oluyor. İhtiyaç kredilerinin faiz oranları ise kişinin gelirine, kredi notuna göre farklılık gösterebiliyor. Karşılaştırma sitesi encazip.com, ihtiyaç kredisiyle ilgili merak edilenlerle ilgili soruları yanıtladı. İşte ihtiyaç kredisi hakkında bilinmesi gerekenler…

1 İhtiyaç kredisi nedir?

İhtiyaç kredisi, tüketicilerin alışveriş, tatil, ev tadilatı gibi genel ihtiyaçları için kullandıkları ve çoğunlukla ipoteksiz olarak kullanılan bir kredi türüdür ve en çok tercih edilen finansman sağlama yöntemidir.

2 Nasıl başvurulur?

İhtiyaç kredisine banka şubelerinden, bankaların dijital mecralarından veya anlaşmalı web sitelerden başvuru yapılabilir. Şubeye gitmek istemeyenler online olarak ya da mobil uygulamadan dijital bankacılık aracılığıyla uzaktan başvuruda bulunabilirler.

Haberin Devamı

3 Kimler başvurabilir?

İhtiyaç kredisi, aktif olarak çalışan ya da belgelenebilir geliri bulunan kişiler tarafından talep edilebilir. Emekliler başvuruda bulunabilir. Çalışan kişilerin ise sigorta girişi en az üç ay önce yapılmış olması gerekir. Gelirini belgeleyebilen, banka tarafından talep edilen belgeleri eksiksiz tamamlayan kişiler, kredi notlarının da yeterli olması durumunda ihtiyaç kredisi alabilir.

4 Hangi belgeler istenir?

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu için gerekli belgeler nüfus cüzdanı, ikametgâh belgesi, varsa ek gelir belgesidir. Bunlara ek olarak özel sektör çalışanlarından SGK dökümü, maaş bordrosu, çalışılan şirkete ait imza sirküleri istenebilir. Kamu çalışanları için sadece maaş bordrosu, emekliler için ise emekli aylığı dökümü gereklidir.

VADE LİMİTE GÖRE DEĞİŞİR

5 İhtiyaç kredisi vade ve limitleri nedir?

BDDK’ya göre 50 bin TL’ye kadar olan krediler için uygulanabilecek en yüksek vade 36 ay, 50 bin TL üstü krediler için en yüksek vade 24 aydır. Kredi limitleri kişiye göre değişir. Bu da dijital bankacılık kanallarından sorgulanabilir

6 Faiz oranları kişiye göre değişir mi?

İhtiyaç kredisi faiz oranları günden güne ve bankadan bankaya değişiklik gösterir. Kredi notuna, yaşa, gelir düzeyine, risk skoruna göre değişiyor. Kısacası faiz oranları kişiye göre değişkenlik gösterdiği için herkese aynı oranda faiz ve kredi çıkmayabilir.

Haberin Devamı

7 Kredi maliyeti nasıl anlaşılır?

Kredi çekerken mutlaka toplam maliyete yani taksitler bittikten sonra cepten çıkacak tüm paraya bakmak gerekiyor. Bu da kredi teklifi alırken ‘toplam geri ödeme’ bölümünde yazan tutara işaret ediyor.

ALTERNATİF NAKİT AVANS VE KMH

8 İhtiyaç kredisi alternatifi var mıdır?

İhtiyaç kredisi, harcama ve ihtiyaçları finanse etmek amacıyla sunulan bir bireysel kredidir. Nakit avans, ihtiyaç kredisine alternatif olarak sunulur. Kredi kartından ya da kredili mevduat hesabından (KMH) nakit avans kullanılabilir.

9 Üç ay ertelemeli kredi, kredi kampanyaları var mı?

Her bankanın farklı kredi kampanyaları olabiliyor. Örneğin bazı bankalar yeni müşterilerine faizsiz kredi verebiliyor. Bazıları üç ay erteleme gibi kampanyalar sunabiliyorlar. Bunun için bankaların duyurularını takip etmekte yarar var.

Haberin Devamı

10 Nakit avans ile farkı nedir?

Nakit avansa kıyasla ihtiyaç kredisinin ödeme planı daha uzun vadeye yayılabilir. Krediyi 36 aya kadar vadelendirme imkanı bulunuyor ancak nakit avansta eğer taksitli nakit avans değilse bir sonraki ekstrede çektiğiniz tutarı ödemeniz gerekiyor. Nakit avansın taksitli ödeme planı ise ihtiyaç kredisi kadar uzun olmayabiliyor. Bir diğer fark faiz oranları. Nakit avansın faiz oranları, kredi kullanımına göre daha yüksektir. Nakit avansın avantajı ise belge uğraşının olmaması. Nakit avans tutarı kredi kartı limitine bağlı olarak değişkenlik gösterirken ihtiyaç kredisi tutarı kredi notuna göre daha yüksek olabilir.