Ekonomi3600 ek gösterge için tarih verildi! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin duyurdu

3600 ek gösterge için tarih verildi! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin duyurdu

3600 ek gösterge için tarih verildi! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin duyurdu

3600 ek göstergede son dakika gelişmesi. Öğretmen, hemşire, polis, din görevlisi, sağlık ve teknik hizmetler dahil milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaşında 1.300 lirayı ve ikramiyesinde 50 bin lirayı aşan artışlar sağlayacak 3600 ek gösterge için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarih verdi. Bilgin, "Kamu personelinin 3600 ek gösterge için en kapsamlı düzenleme yapacağımızı ifade etmek isterim, bu ayın sonunda bitirmiş olacağız. Ayrıntısını o gün paylaşacağız'' dedi.

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisinin gözü bu hafta yapılması beklenen üçüncü 3600 ek gösterge toplantısındaydı. CNN Türk’ün edindiği bilgiye göre 10 Mayıs'ta yapılması planlanan toplantı iş sağlığı ve güvenliği haftasına ilişkin devam eden programlar çerçevesinde ertelendi. Bu ertelemenin ardından gözler 3600 ek göstergeyle ilgili yapılacak açıklayama çevrilmişti. Beklenen açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN TARİH VERİLDİ

Bakan Bilgin milyonların beklediği 3600 ek göstergeyle ilgili, "Kamu personelinin 3600 ek gösterge için en kapsamlı düzenleme yapacağımızı ifade etmek isterim, bu ayın sonunda bitirmiş olacağız. Ayrıntısını o gün paylaşacağız'' ifadelerini kullandı.

3 ÖDEME TÜRÜNÜ ETKİLEYECEK

Polis, hemşire ve din görevlilerine verilecek 3600 ek gösterge çalışması bu ay tamamlanacak. Ek göstergenin yükselmesiyle maaş, emekli aylıkları ve ikramiyelerde artışlar olacak. Yasa çıkınca örneğin; 1/4 derece ve kademeye sahip, 3000 ek göstergesi olan üniversite mezunu 30 yıl çalışmış bir hemşirenin 5 bin 410 liralık emekli maaşında 3600 ek göstergeye girmesi halinde 1.186 lira artış olacak. Bu kişinin emekli ikramiyesinde ise 44 bin 449 lira artış yaşanacak.

ÖĞRETMENLER KISMI TAMAM

Ek gösterge düzenlemesinin başta öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ve yöneticileri kapsayacağı belirtilmişti. Hatta geçtiğimiz günlerde öğretmenlerle ilgili olan 3600 ek gösterge düzenlemesi Ocak 2023’te yürürlüğe girecek şekilde yasalaşmıştı. Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ise 3600 ek gösterge konusunda sadece dört meslek grubunu değil tüm kamuyu kapsayan bir düzenleme istiyor. Hükümet kanadı da bu talebe sıcak bakıyor. Bu konudaki talepler, yasa teklifi Meclis’te görüşülürken ele alınacak.

SIRADAKİ HABER